Město má vyjít na asi 165 milion korun. Proti výstavbě se postavili zastupitelé Pirátů a Strany zelených (SZ).

„Jedná se o ochranu vícepodlažních domů a areálu školy v Bítovské ulici. Je to investice, která je projednávána několik let. Po výstavbě bude ochráněna celá oblast," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Stěna ze dvou částí

Stěna má měřit 840 metrů, vysoká bude osm metrů a bude prohnutá. Z pohledového hlediska bude mít dvě části – spodní, která bude plná až výšky tří metrů, a horní část tvořenou průhledným materiálem. Přesný termín, kdy bude stavba stěny zahájena, zatím není jasný. Podle materiálu by se tak ale mělo stát zhruba v říjnu letošního roku a stavba by měla trvat do května příštího roku.

Proti plánu stavby se postavili na jednání někteří občané. „Cesta ke snížení hluku může být návratem k maximální rychlosti 50 kilometrů v hodině," řekl jeden z nich. Obyvatel Tomáš Bambušek uvedl, že před několika měsíci byla vybudována betonová zástěna.

„Ta ale funguje jako hlukový odrážeč," řekl. Podle zastupitele z Prahy 4 Daniela Kunce (SZ) stěna chrání pouze nižší patra. „Pokud jsou stěny takto vysoké, zadržují imise z magistrály a zhoršují provětrávání," ře­kl.

Piráti a Zelení jsou proti 

Na stranu obyvatel se přidali zastupitelé Pirátů a SZ. Podle Matěje Stropnického (SZ) odporuje záměr koaliční smlouvě. „Chystáme projekt humanizace magistrály a tento projekt jde proti tomu. Je to stavba zbytečná a vyhazování peněz, je to proti koncepčním materiálům i programovému prohlášení," řekl s tím, že se nejedná o koaliční návrh. Zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský navrhl nejdříve projednat jiné způsoby řešení problému s hlukem.

Naopak návrh stavby podpořila opoziční ODS a TOP 09. „Tady se říká, že se to má řešit jinak, ale neslyšela jsem jediné koncepční řešení," řekla předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

Čtěte také: Na pražské magistrále vznikne protihluková stěna za 165 milionů