„Nádoby na bioodpad lidem pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, lze je také použít na kompostování běžných odpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady," uvedla starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO).

Sedmisetlitrové kompostéry z recyklovaného plastu Praha 10 obyvatelům nejprve na pět let zapůjčí a poté je lidem věnuje. Peníze na ně získala z fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. Od umístění kompostérů také ve školkách a školách si slibuje i osvětu mezi dětmi.

Zájemci musí s městkou částí uzavřít smlouvu o zapůjčení, žádost si mohou podat na internetové adrese www.odpadovecentrum.cz nebo si přihlášku vyzvednout na úřadě.

Kromě této nové možnosti mohou lidé odevzdávat bioodpad na sběrných dvorech a v kompostárně v Dřevčické ulici. Pravidelně jsou na různých místech přistavované také velkoobjemové kontejnery. Ve Vršovicích a Strašnicích fungují také komunitní kompostéry.

Množství odevzdaného bioodpadu v celé Praze roste. Zatímco v roce 2007 Pražané odevzdali na sběrné místo v Malešicích 254,3 tuny bioodpadu, v roce 2013 to bylo již 778,5 tuny. Náklady hlavního města na přistavování kontejnerů na bioodpad, sběrné místo v Malešicích a svoz odpadů ze sběrných dvorů byly v roce 2013 asi 6,7 milionu korun.