Největší sídliště v republice, osmdesátitisícové Jižní město se podle starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS) už na konci roku 2013 dočká bazénu. Bazénu, který je místním planě slibován dlouhých pětadvacet let.

Mimo jiné také Mlejnský, respektive jeho občanští demokraté, využili téma bazénu dokonce ve dvou komunálních volebních kampaních.

Mnozí si možná vzpomenou na nespočetné billboardy s nápisem „Vodní svět do tří let.“ To se psal rok 2006.

Rok 2011 se chýlí ke konci a na hutné navážce, ležící severně od ulice Mírového hnutí, kromě plotu kde nic tu nic. Přesto dosud „neviditelný projekt“ stačil spolykat desítky milionů korun. Na dokumentaci, prezentaci či pozemních a inženýrských úpravách.

Mlejnský ovšem tvrdí, že stavět se začne na jaře příštího roku.

„V závěru roku 2013 by mělo být hotovo,“ vzkázal občanům Prahy 11 jejich starosta. Na dosud prázdném prostranství se podle něj objeví tři základní stavby bazénová hala, hala pro plavání dětí a seniorů a multifunkční sportovní hala (vizualizace na následující straně). To vše za 400 milionů korun.

„Doufám, že veřejná soutěž konečnou cenu sníží,“ podotkl Mlejnský.

Městská část už dokonce oficiálně oznámila, že v nejbližší době vybere dodavatele stavby „Jedenáctka Vodní svět“.

Vzhledem k tomu, že práce mají započít na jaře, je nejvyšší čas.

Jihoměstský bazén? Podle opozice bude jen zklamáním

Sportovní areál na Chodově se má začít stavět příští rok na jaře. Nabídne však pouze pětadvacetimetrový bazén

Podle zjištění Deníku se Jihoměstští na bazén většinou těší. Nejsou však detailně informováni, zdali se mají na co těšit.

A to tvrdě kritizuje opozice v zastupitelstvu Prahy 11. Navíc záměr prý dosud nebyl projednán zastupitelstvem Prahy 11 a ve vzduchu visí i otázka finančního krytí stavby. V neposlední řadě také audit projektu zhotovený společnosti Fiza (Deník má zprávu k dispozici) prý nemůže jednoznačně odpovědět na otázku, zda dosud veškeré přípravné práce proběhly v souladu s právními předpisy, či nikoliv. „Nebyla splněna zákonná podmínka oznámení této zakázky,“ píší například auditoři Fiza.

Co je však důležitější pro obyvatele Prahy 11? Je to konečná podoba „Jedenáctky VS.“ A ta bude podle opozičních zastupitelů Prahy 11 zklamáním.

„Dominantní hala nabídne pětadvacetimetrový bazén s pěti drahami o celkové šířce deset a půl metru,“ nastínil starosta. Podrobně popsal i podobu víceúčelové haly a pavilonu pro dětské a rehabilitační plavání. „Podle odborníků jde o ideální proporce vyhovující potřebám městské části i provozním hlediskům,“ dodal Dalibor Mlejnský.

Opačného názoru je však opoziční zastupitel Prahy 11 Ladislav Kos (HPP11), který byl v minulosti kvůli otevřené kritice Vodního světa, posléze Jedenáctky VS, vyloučen z pracovní skupiny „bazén“.

„Projekt nebyl konzultován s odborníky ani s veřejností a tak vznikl paskvil,“ je přesvědčen Kos. „Jedna „pětadvacítka“ rozhodně nemůže pokrýt potřeby Jižního Města,“ tvrdí. Podle něj je například zbytečné stavět na místě víceúčelovou halu, která půjde na úkor velikosti hlavního bazénu. „Jednu sportovní halu už na Jižním Městě máme,“ dodal.

Oba názoroví protivníci Deníku ve věci kontroverzního bazénu poskytli rozhovor. Jak je to se schválením projektu zastupitelstvem? Kde Praha 11 vezme peníze na stavbu a provoz bazénu? A jak je to s plánovanou podobou areálu?

ANKETA: Potřebuje Jižní Město bazén?

Natália

Ani nevím, že se má nějaký bazén stavět. Je to pro mě dobrá zpráva. Mám dvouletého syna, tak s ním budu chodit na plavání. Cena bazénu mě nezajímá.

Tereza
Bazén měl na Jižním městě dávno stát. Před každými volbami to politici slibují a stále se nic neděje. Pokud se skutečně začne stavět, pak to jenom přivítám.

Dominika
Já jsem pro bazén. Ale obávám se, že 25metrový bazén bude pro Jižní Město velmi malý. Nechápu, proč nepostaví něco většího. Peněz do toho investovali dost.

Anna
Bazén je skvělý nápad. Bohužel nám ho radnice zatím příliš nepředstavila. Zůstalo u předvolebních slibů. Důležité je, aby byl v bazénu zásadní prostor pro děti.

Petr
Je zbytečný. Kousek od Jižního Města je aquapark. Zdá se, že radnice potřebuje přihrát zakázku spřáteleným podnikatelům, jak je to na Jižním Městě zvykem.

Jiří
Já radnici nevěřím ani slovo. Jen slibovali, ale nesplnili nic. Jde jim o koryta. Bazén by sice Jižní Město využilo, ovšem musel by být minimálně dvakrát tak velký.

Čtěte také: Do 'bezedného bazénu' na Jižním Městě nateče dalších 17 milionů