Ve středu odpoledne přijala pražská policie na tísňové lince naléhavé hlášení. U rodinných domů v ulici Na Žvahově v pražských Hlubočepích byl spatřen neznámý had. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné o jaký druh se jedná a zda lidem v okolí nehrozí nebezpečí, vyjely ihned na místo hlídky z místního oddělení.

Po příjezdu policisté našli zvíře zamotané v drátěném oplocení mezi dvěma rodinnými domy. Vzhledem k tomu, že bylo předběžně vyloučeno, že by se mohlo jednat o jedovatého hada, evakuace obyvatel nebyla nutná. Když na místo dorazila odchytová služba městské policie, potvrdila, že se jedná o neškodnou užovku podplamatou.

Užovka podplamatá je zcela nejedovatý had, i když může kousnout. Dorůstá délky 80-100 cm, vzácně až 1,5 m. Je šedozelená až černá s nažloutlým až červeným břichem s černými skvrnami, které jsou podobné kostkám. Od těchto skvrn je odvozeno i její jméno. Slovo „plama“ dříve znamenalo skvrna, čili užovka podplamatá znamená něco jako „dole skvrnitá“. U nás je zvláště chráněna jako kriticky ohrožený druh.