Původně měl stěnu financovat přímo magistrát. „Celý projekt jsme připravili projekčně a při současné komplikovanosti postupů magistrátního Odboru technické vybavenosti nebylo vůbec jasné, kdy dojde k výběru zhotovitele a k vlastnímu zahájení stavby," uvedl starosta Radotína Karel Hanzlík (ODS). Díky dotaci tak může stavbu objednat přímo radnice.
Na místě valu vznikne chodník
Nová stěna vysoká metr až 1,5 metru bude stát v ulici Šárovo kolo, která vede kolem Berounky. „Ochranná stěna je navržena v místech současného oplocení, které bude odstraněno. Společně se stěnou jsou navrženy i nové vjezdové brány na přilehlé pozemky," řekla loni k projektu pražská radní pro infrastrukturu a životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). V místech vjezdů a vstupů do zahrad bude možné v případě ohrožení postavit mobilní zábrany.
Před povodněmi chránil obyvatele této části Radotína dosud zemní val podél silnice konstruovaný na třicetiletou vodu. Ten bude odbagrovaný a na jeho místě vznikne nový chodník. Betonová zeď má chránit až před padesátiletou vodou.
Velká voda v Radotíně poničila lávku
Protipovodňové stěny, zemní valy a mobilní bariéry budované po povodni v roce 2002 chránily velkou část města při další velké vodě v roce 2013. Kromě nich se na dalších místech využívají třeba i gumové protipovodňové vaky plněné vodou. Jinde ke zmírnění záplavové vlny slouží suché poldry. Některá území jako Lahovice a Lahovičky zůstávají bez ochrany.
Radotín leží u soutoku Vltavy s Berounkou. Velká voda tam v roce 2013 poničila například lávku přes řeku. Vyplaveno bylo přes sto nemovitostí, škody přesáhly sto milionů korun.
Čtěte také: Sídla v Posázaví pomáhají s protipovodňovými opatřeními