Vysloužilé stavební buňky našly v Praze 9 originální využití. Městská část je pronajímá za symbolickou korunu bezdomovcům, kteří v nich nacházejí přechodný domov. Na oplátku od nich vyžaduje spolupráci a pořádek.

S projektem přišel před dvěma lety tamější radní pro dopravu a životní prostředí Tomáš Holeček (ODS). Letos opustí buňku prvních osm lidí. V té chvíli už nebudou považovaní za bezdomovce, ale za osoby, kterým se podařilo začlenit do společnosti.

Na devítce je v současnosti 22 buněk 

Z mobilního přístřešku se přestěhují do některých ze sociálních bytů, v nichž budou platit řádný nájem. Jejich místo zaplní noví lidé bez domova, kteří čekají v pořadí. O mobilní buňky je totiž mezi bezdomovci obrovský zájem.

V současné době je na devítce 22 buněk, bezdomovci v nich bydlí po dvou. „Potřebovali bychom jich víc, ale jsme limitovaní pozemky. Hlavní koncepcí totiž bylo, že osoby bez domova jsou umístěny mimo obytnou zástavbu a jsou v určitém rozmezí od sebe. Nechceme, aby si bezdomovci vytvářeli skupiny a pořádali společně noční párty," upřesňuje Tomáš Holeček.

Náklady jsou minimální, efekt obrovský

V praxi to vypadá, že člověk bez domova dostane prázdnou buňku, kterou si musí vybavit a zabezpečit ji. Zároveň uklízí její okolí a hlídkuje, zda se v blízkosti neděje něco nekalého. Holeček si nemůže tento postup vynachválit.

Náklady jsou minimální, ale efekt obrovský. „Nestojí nás to téměř nic. Buňka vyjde na šest až dvanáct tisíc, přeprava jeřábem asi stejně. Ale když se na to podívám historicky, tak například likvidace černých skládek nás ročně stála milion až milion osm set. Dnes, když tito lidé mají okrajová místa pod kontrolou, u nás skládky téměř nejsou," říká Tomáš Holeček.

Buňky jsou zatím určené pro kmenové bezdomovce

Městská část lidem bez domova zároveň pomáhá s hledáním práce nebo se zajišťováním dokladů. Cílem projektu je, aby se člověk během dvouletého nájmu znova naučil sociálním a hygienickým návykům. Po jeho uplynutí by měl být schopen návratu do běžného života.

Zatím jsou buňky určené pro takzvané kmenové bezdomovce, které Praha 9 historicky eviduje. Zájem o ně ale projevují i lidé žijící na ulici v jiných městských částech.

Praha 9 chce v projektu buněk pokračovat

„Byl jsem překvapen, s jakou chutí do toho lidé bez domova šli. S vyloženě negativní zkušeností jsme se zatím nesetkali. Máme tu lidi odsouzené, dokonce i vrahy, ale fungují naprosto perfektně," pochvaluje si městský radní. Zároveň ale přiznává, že se neosvědčila spolupráce s narkomany, proto lidi závislé na drogách z pořadí zájemců předem vyřazují.

Po dobrých zkušenostech s buňkami plánuje Praha 9 ve spolupráci s bezdomovci pokračovat. Od letoška začnou obyvatelé skromných přístřeší hlídat například veřejná parkoviště nebo centrální parky.

O projekt se zajímala komise pro životní prostředí

Buňky na devítce jsou zatím unikátem, nikde jinde nic podobného není. Zástupci některých městských částí se už ale přijeli na experiment osobně podívat. „Zatím jsme se k tomu neodhodlali, ale víme o tom," říká zastupitel Vít Céza ze sousední Prahy 8.

O projekt buněk pro bezdomovce se zajímala komise pro životní prostředí, v níž Céza zasedá, podle jeho slov se s tím ale neztotožnil nikdo z rady, který by mobilní domky dál realizoval. „Kapacity jsou omezené a byly upřednostněné jiné projekty," vysvětluje. Zároveň ale nevylučuje, že v Praze 8 mobilní obydlí nevyrostou do budoucna. O buňku v minulosti projevili zájem také v městských částech Praha 2, 5 nebo 14.

Bezdomovci v PrazeV Praze žije několik tisíc bezdomovců
Přesný počet není znám. Podle oficiálního sčítání jich sociální služby využívá 1500.
Jen asi pětina má v hlavním městě trvalý pobyt.
Ostatní do metropole přicházejí z jiných krajů.

Čtěte také: Příběh bezdomovce: Liborovi zničila život závislost na alkoholu a hazardu