V praxi to znamená, že pro něho bude při výměře trestu platit spodní hranice trestní sazby. Řekl to jeho advokát Jiří Vyvadil.

Bývalý zastupitel byl spolu s dalšími 17 lidmi začátkem března zadržen, údajně za vaření pervitinu. „My jsme od začátku hájili tu koncepci, že je třeba spolupracovat s policejními orgány,“ řekl Vyvadil.

Teď bude podle něj velmi záležet na tom, jaké informace Müller policii poskytne, zejména pak v jaké míře přispěje k odhalení celé skupiny. „Proto si pořád dovedu představit i relativně mírný trest,“ dodal advokát.

Podle něj je však třeba si uvědomit, že status spolupracujícího obviněného může být nabídnut pouze někomu, kdo na jednání nemá rozhodující podíl. To znamená, že jeho míra odpovědnosti je nižší, a měl by tedy přispět k odhalení hlavních organizátorů. Musí zároveň slíbit, že to, co odhalí, nemůže u soudu odvolat. „On si je vědom všech těchto důsledků, které z toho vyplývají,“ podotkl Vyvadil. Doufá, že právě díky uznání tohoto statusu bude moci po skončení vyšetřování znovu a úspěšněji požádat o Müllerovo propuštění z vazby.

Na druhé straně policie však u některých obviněných včetně Müllera zpřísnila právní kvalifikaci. Proto mu v případě odsouzení již nehrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let, ale od pěti do dvanácti let.

Policie z původně 18 zadržených 12 kvůli drogám obvinila. Někteří byli zároveň obviněni i z krádeže aut. Osm z nich soud poslal do vazby. Proti rozhodnutí si vazebně stíhaní podali stížnost, kterou však soud zamítl.

Čtěte také: Zastupitel Prahy 9 mezi zadrženými členy drogové tlupy