Poslankyně Černochová nahradí Jiřího Palusku, který minulý týden rezignoval kvůli obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Černochovou do funkce navrhla oblastní rada ODS, shodly se na tom i koaliční strany. Pokud bude Paluska zproštěn obvinění, je Černochová ochotna vzdát se v jeho prospěch funkce starostky.

„Bývalý pan starosta začal svoji práci a bylo by dobré, aby v ní pokračoval a dokončil ji,“ řekl také místostarosta Jan Pech (ČSSD). „Jsem přesvědčen, že je obviněn na základě absolutně nesmyslných informací. Věřím, že se očistí,“ doplnil. „Myslím si, že je dobré, garantovat panu Paluskovi možnost návratu,“ uvedl zastupitel Michal Uhl (SZ).

Místostarosta Václav Vondrášek (ODS), který je zatím pověřen vedením městské části, řekl, že termín a program zastupitelstva ještě v úterý projednají radní na mimořádném jednání.

„Vzhledem k tomu, že na Praze 2 působím 12 let, není mi její osud lhostejný,“ sdělila Černochová, která je v současnosti členkou rady. Černochová chce zůstat v Poslanecké sněmovně, po dohodě s premiérem Petrem Nečasem (ODS) se ale vzdá členství v různých výborech a podvýborech.

Paluska vinu odmítá

Paluska se trestného činu údajně dopustil tím, že porušil povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká výstavby půdních bytů v domě v Dittrichově ulici. Podle policie způsobil škodu tři miliony korun. Hrozí mu až deset let vězení. Bývalý starosta ale vinu odmítá.

Čtyřicetiletá Černochová byla starostkou Prahy 2 od roku 2006 do podzimu 2010, předtím vykonávala funkci zástupkyně starosty. Od června roku 2010 působí jako poslankyně. Ve sněmovních volbách získala výraznou podporu voličů.

Čtěte také: Starosta Prahy 2 rezignoval kvůli obvinění ze zneužití pravomoci