Plastiku s názvem Had si můžete prohlédnout od pátku 21. září v parku Portheimka. „Na umění ve veřejném prostoru se v poslední době zapomíná. Proto jsem zahájil novou tradici dočasných instalací v tomto malebném prostředí, “ uvedl na vernisáži zástupce starosty Prahy 5 Lukáš Herold.

Kromě zástupce starosty se vernisáže zúčastnil i Petr Dub ze Spolku Skutek, který stál u zrodu myšlenky plastikami kultivovat prostředí a rozvíjet naše myšlení. „Za dílo děkuji oběma autorkám. Za pomoc a neúnavné prosazování umění ve veřejném prostoru děkuji Spolku Skutek,“ dodal Herold.

Podle slov Barbory Fastrové a Johany Pošové nemá Had představovat pouze klasickou figurální plastiku, ke které se jenom vzhlíží. „Na naši sochu je možné i sahat. Předpokládáme, že lidé budou s objektem spolupracovat,“ uvedly autorky.

Zájem o životní prostředí

Barbora Fastrová a Johana Pošová studovaly v Ateliéru Fotografie na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Spolu pracují od roku 2014, kdy měly společnou výstavu v Berlínském modelu. V loňském roce absolvovaly residenční pobyt v INI gallery a Meetfactory.

Práce mladých umělkyň není mediálně specifická, opakovaně se ale vrací k „chudým“ materiálům. Autorky Hada tak vytváří například sochy z látek a neumělé objekty z keramické hlíny. Právě silná vizuální stránka zvoleného materiálu často odkazuje k jejich zájmu o přírodu a konkrétněji životní prostředí. Přechod z galerijního do veřejného prostoru se pro ně stává nástrojem, jak oslovit širší publikum.