„Všechny vánočky zmizely během pár hodin. Lidem zřejmě moc chutnaly, i když podle nějakých podivných norem esteticky nevyhovovaly," sdělil Pražskému deníku zástupce iniciativy přímo na náměstí.

„My dlouhodobě bojujeme proti plýtvání potravinami, které se děje nejen u nás, ale všude v civilizovaném světě. Denně se zbytečně vyhodí miliony tun jídla. Na to chceme zvlášť teď, před Vánoci upozornit. My to jídlo raději rozdáme," vysvětlil.

„Zvolili jsme tento způsob schválně. Symbolicky, v předvánočním čase rozdat vánočky a hlavně dát lidem informace, jak s potravinami zbytečně neplýtvat. Třeba jen nenakupovat víc, než je nezbytně třeba," zmínila Anna Strejcová z iniciativy.

Lidé nechápali, proč měly být vyhozeny

„Je to skvělý nápad. Byla to vynikající svačinka, kterou bychom si klidně koupili i v obchodě. Ty vánočky vypadaly úplně normálně, nerozumím tomu, proč by měly být vyřazeny a vyhozeny," poznamenala jedna ze „zákaznic" iniciativy pro Pražský deník.

„Přál bych těm aktivistům, aby se jim podařilo prosadit to, co se stalo ve Francii se supermarkety a povinným nevyhazováním jídla," komentoval akci Jan Kořista z Prahy.

„Snažíme se věci postupně ovlivnit i v tomto směru. Zatím právě takovouto pouliční formou. Teď jsme bohužel omezeni lidskou kapacitou, a tak zvládáme organizovat podobné akce jen v Praze, kde máme domovskou základnu. V budoucnu bychom ale naše aktivity rádi rozšířili i do ostatních krajů republiky," odpověděl na dotaz „zákazníků" zástupce iniciativy na Jungmannově náměstí.

Třetina vyprodukovaného jídla se vyhodí

Lidé ze Zachraň jídlo kromě mnoha svých aktivit provozují i informační webové stránky, kde lze například dohledat, že celá třetina vyprodukovaného jídla na světě se vyhodí.

„Pokud by byly tyto potraviny zachráněny, nasytily by se jimi asi tři miliardy lidí. V Evropě připadá na jednoho člověka 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla za rok," cituje zde iniciativa světovou Organizaci pro výživu a zemědělství.

Čtěte také: Supermarkety zahltily potravinovou banku. Darovat přestalo být nevýhodné