Vlak navštěvuje nádraží už patnáct let, nyní se vrací po dvouleté koronavirové pauze. Určený je pro žáky vyšších tříd základních škol a studenty středních škol, kteří se mimo jiné seznámí s nebezpečím zasažení elektrickým proudem z trolejí, vážnými úrazy při riskantním přecházení přes koleje či naskakování a vyskakování z jedoucího vlaku.

„Starší děti a mládež mají někdy nebezpečné nápady, pokoušejí štěstí a mají pocit, že se jim nemůže nic stát. Jenže opak je pravdou, alespoň pokud jde o železnici. Například expres rozjetý na 160 km/h ujede každou minutu přes 2,5 kilometru a nezastavíte ho tak snadno jako auto. Nejen na to upozorňuje právě Preventivní vlak,“ řekl generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Děti procházejí při akci třemi stanovišti. Tím prvním je speciální vůz, kde se promítá třetí díl hraného dokumentu s názvem To nedáš! Ten vychází z reálných mimořádných událostí, které se skutečně staly, a varuje před jejich následky. Druhé stanoviště v konferenčním voze je připraveno pro diskusi s vyšetřovateli nehod na železnici. Na třetím stanovišti pak školáci se záchranáři nacvičují záchranu lidského života.

Tragická dopravní nehoda v Praze v Ječné ulici 2. listopadu 2021.
Tragická nehoda v Ječné: za zabití chodce a úprk z místa nehody dva roky vězení