V den padesátého výročí povstání v tibetské Lhase se v úterývečer před čínským velvyslanectvím v Praze uskutečnila demonstrace na podporu Tibetu a proti tamnímu porušování lidských práv. Akci organizovala Amnesty international a zúčastnilo se ji přibližně 200 lidí.

Účastníci demonstrace žádají českou vládu, aby otázku porušování lidských práv v Tibetu otevřela na chystaném květnovém summitu EU – Čína v Praze.

Tibeťany si připomněli i na některých pražských radnicích a ministerstvech. Zavlála tam tibetská vlajka symbolizující solidaritu s touto okupovanou himalájskou zemí. Vlajka visela také na radnici Prahy 3.

„V roce 1996 vyvěsily tibetskou vlajku společně s žižkovskou radnicí tři další instituce, dnes jsou jich stovky po celé zemi. Jsem ráda, že se za čtrnáct let k tomuto gestu solidarity s tibetským lidem připojilo tolik lidí, firem i institucí,“ uvedla starostka Prahy 3 Milena Kozumplíková. Po vyvěšení vlajky v Praze 3 již tradičně následovaly minuta ticha za oběti čínské represe a hudební pocta Tibetu na tradiční himalájské nástroje.

Při povstání ve Lhase před 50 lety zemřelo na 80 000 Tibeťanů a jejich duchovní vůdce dalajlama odešel do indického exilu, kde žije dodnes.