Pryč jsou doby, kdy rodiče strašili děti, že když se nebudou učit, půjdou na učiliště. Dnes sami rodiče vidí, že ani sebelepší gymnázium nezaručí jejich potomkovi, že později nalezne dobře placenou práci. Pokud vůbec nějakou. Nejen předsudky o učilištích a středních odborných školách se snaží bourat Veletrh řemesel, který se koná na Karlově náměstí.

K vidění je zde téměř čtyřicet stánků jednotlivých středních odborných škol a učilišť, které se zde prezentují. Spatřit tak můžete téměř všechno od zdobení perníku, přes umělecké řezbářství až po lepení kamen.

„Jsem rád, že se nám konečně podařilo dostat obor kamnářství i do Prahy, je to v dnešní době obor s velkou perspektivou,“ pochvaloval si na veletrhu učitel Pavel Rynda. Sám vlastní i firmu, ve které po škole zaměstnává ty nejlepší studenty.

A právě tento příklad ilustruje největší výhodu tohoto veletrhu. Ukazuje, jak důležité je spojení školy a následné praxe, kterou dnes zaměstnavatelé vyžadují.

Proto pokud máte volnou sobotu, rozhodně si tento veletrh nenechte ujít. Možná i vás inspiruje při volbě, kam dát příští rok vaši ratolest na školu.

„O své uplatnění na trhu práce se nebojím,“ řekl Pražskému deníku Vít Puchnar, student Střední školy umělecké a řemeslné v Praze 5

close zoom_in Co vás přimělo ke studiu oboru umělecký kovář?

Rád jsem kreslil. Když jsem se v deváté třídě rozhodoval, kam půjdu, pomohla mi mamka. Zjistila, že existuje tento obor a jelikož věděla, že bych se i do budoucna rád umělecky projevoval, podpořila mě.

Musel jste absolvovat přijímací zkoušky?

Jelikož jsem měl velmi dobrý průměr, nedělal jsem zkoušky z matematiky, češtiny ani cizího jazyka. Musel jsem ale prokázat v talentových zkouškám, že se na tuto školu hodím. Talentovky se skládaly z modelování a malování zátiší tužkou.

Jak probíhá výuka vašeho oboru? Klade škola velký důraz na praxi?
Ano, praxi máme často. Jeden týden jsme ve škole a máme klasickou výuku, druhý týden máme praxi.

Funguje v uměleckém kovářství spolupráce s firmami, vašimi možnými budoucími zaměstnavateli?
Od prvního ročníku máme praxi v rámci školy, ve třetím ročníku máme navíc předmět Provoz, ve kterém chodíme do skutečné firmy. Někteří zaměstnavatelé si zde podchytí šikovné studenty, kteří k nim pak chodí pravidelně na brigády.

Dostávají studenti motivační stipendia?
Stipendia jsou dvojího druhu. Jedno je za skvělý průměr, druhé je za praxi. Pokud má student předmět Provoz za jedna, dostane finanční bonus.

Co říkáte na státní maturity? Jsou podle vás spravedlivé?
Když se řekne státní maturita, nenapadají mě slušná slova. Porovnává se neporovnatelné a stojí to mnoho peněz, které by se daly využít účelněji.

Jaké vás čeká po škole uplatnění?
O to, že bych si nenašel práci, se nebojím. Můj obor je velmi specifický a nestuduje ho tolik lidí, aby byl přetlak na trhu práce. O uměleckou kovařinu bude vždycky zájem, máme široký záběr. Kliky, brány, branky, štítky, umělecké panty, věšáky na šaty, svícny, kované plastiky pro ty movitější. To je jen malý výčet toho, po čem bude vždycky poptávka.

VERONIKA CÉZOVÁ