Soutěže Šampión šampiónů, která se v sobotu konala v hotelu Top, se mohli zúčastnit psi, kteří mají přiznaný titul z některého z českých šampionátů, nebo kteří jsou mezinárodními šampióny. V ČR mohou kvalitní psi získat titul Český junior šampión, Český šampión, Český veterán šampión a Grand šampión ČR. Existují i šampióni pracovních plemen, těch se ale tato soutěž netýkala.

Na Šampiona šampionů 2010 se přihlásilo 204 psů pocházejících ze 114 plemen. Soutěž se uskutečnila ve třech kolech. V prvním se vybírali nejkrásnější psi v rámci jednotlivých plemen, v druhém nejkrásnější psi ze skupiny FCI a ti pak postoupili do finále, v němž se utkaslo10 psů.

Tradičně lidi zajímá největší a nejmenší plemeno, které se soutěže zúčastní. Nejmenší byli čivavy a pražští krysaříci a největší německá doga nebo irský vlkodav. Soutěže se zúčastnila i některá méně známá plemena, jako je například porcelaine nebo švýcký honič.

Psí OSN

Soutěž pořádá Českomoravskou kynologickou unií (ČMKU), která zastřešuje chov psů s průkazem původu v České republice a zastupuje českou kynologii v rámci FCI (mezinárodní kynologická organizace), která by se dala s trochou nadsázky označit jako psí OSN. Soutěž hodnotili renomovaní čeští a zahraniční rozhodčí.

V průběhu so close zoom_in utěže byli představeni i psi, kteří se nejlépe umísťovali v roce 2010 na výstavách pořádaných v České republice. Nejlepší z nich získal čestný titul Pes roku 2010. Stal se jím maltézský psík White Field Richelieu Rio.

Soutěž Šampion šampionů je v prvé řadě soutěží krásy. Hodnocena je ale i povaha psů, protože platí, že jen slušně vychovaný pes se dokáže správně předvést. Psi, kteří trpí nějakou vadou povahy, například agresivitou, jsou z výstav pořádaných Českomoravskou kynologickou unií vyloučeni.

Vysoko hodnocený titul

Soutěž Šampion šampionů je z hlediska chovatelů psů prestižní záležitostí a titul na ní získaný je vysoce hodnocen. Šampion šampionů je také do značné míry událostí společenskou s vynikající atmosférou. Nejde totiž jen o tituly, ale také o setkání lidí, pro které pes hodně znamená.

Vítězkou soutěže se stala fenka plemene saluki (v ČR uváděná jako saluki-perský chrt) Azhara Al Zahra, druhé místo patří stafordšírskému bulteriérovi Glock Stavka Wieksza niz Zycie a na třetím místě skončila fenka výmarského ohaře krátkosrstého D´Laila Sirius Nova Af Fala Lowe´a.