Kde lze nejen pítka
v Praze najít?
fontánka Celetná - pítko
Zítkovy sady - pítko
Náměstí Republiky - pítko
Dětský dům - pítko
U Bati - pítko
Na Slupi - pítko
Na Hřebenkách - pítko
Loretánské náměstí - pítko
Ungelt - pítko
fontána Mánesův most (protivodní strana)
fontána Mánesův most (povodní strana)
fontána Černý most

„Obyvatelé a návštěvníci metropole se ve fontánách a pítkách mohou osvěžit od května do října. Ročně nás jejich údržba a provoz stojí řádově statisíce korun, a další desítky tisíc vynaložíme na opravy po střetu s automobilem nebo vandaly,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK.

Před spuštěním do provozu se provádí na pítkách a fontánách celá řada různých a hlavně nutných oprav.Větší opravou letos prošly například pítka Dětský dům, Zítkovy sady a fontána na Černém mostě.

Dále velkou opravou muselo projít pítko na náměstí Republiky, které bylo zcela zdemolované po střetu s automobilem. Podobný osud mělo 
v loňském roce i pítko Ungelt, do kterého během dvou měsíců naboural automobil hned dvakrát. „Pítka jsou označena nápisem Pitná voda, ale i tyto cedulky jsou terčem častých nájezdů „sběratelů“ suvenýrů“, dodal Pivec.

Všechny pítka a fontány, které jsou napájeny vodou 
z veřejného vodovodního řadu, prochází pravidelnými kontrolami. Například u pítek dochází několikrát týdně k vyčištění odpadních mřížek a otvorů, či ke kontrole a seřízení optimální výšky tryskající vody.

Co se nejen mezi Pražany nejoblíbenějších fontán týče, pak je to zřejmě ta na zahradním nádvoří Valdštejnské jízdárny. Zahraniční turisté určitě oceňují, že nad dopravní tepnou a vestibulem metra vznikl promyšlený architektonicko - urbanistický celek. Na druhou stranu pítko 
u vstupu do metra je velmi praktické. Vytvořil jej Martin Vystrčil z porfyrické sedlčanské žuly.

Podle hygieniků se veřejnost obávat, že by z pítek či fontán tryskala závadná voda. Je údajně stejná, jako ta z domácího kohoutku.