Než „vyvolení křtěnci" vstoupili do řeky, „křtitel" je polil z připraveného kýble, ve kterém byly i kostky ledu. Pak následovalo „křtitelovo" zvolání: zlom vaz! V odpověď se mu dostalo: vem tě ďas!

Přes drasticky vyhlížející podmínky byla patrná dobrá nálada a odhodlání. Před branickou klubovnou otužilců se tlačilo několik desítek odvážných v plavkách. Na břehu se pak ukázalo, že mnozí z nich jsou oni nováčci. „Křtu" se dočkali nejen oni, ale i starší členové klubu a také hosté.

„Nováčků máme v klubu hodně. Dostavilo se jich asi dvacet. No, a těch skalních, co si tuto akci nikdy nenechají ujít, bylo zhruba padesát až šedesát, takže to určitě byla zajímavá podívaná," řekl předseda pořádajícího klubu Tomáš Prokop.

Memoriál Alfreda Nikodéma

Tradiční lednový „křest" nebyl a není závodem, podobně jako prosincový Memoriál Alfreda Nikodéma, o kterém Pražský deník rovněž informoval. Toho se účastní profesionální borci, mezi nimiž jsou i tací, co překonali kanál La Manche. Memoriál se samozřejmě plave načas na 750 metrech. Jako v roce 2013 ho i v závěru minulého roku vyhrála česká reprezentantka v dálkovém plavání Lenka Štěrbová z Pardubic.

„Tady jde spíš o zábavu, o srandu. Nezávodíme, jen jsme si přišli zaplavat s přáteli. Byly ideální podmínky. Nesněžilo, vítr foukal jen mírný. Voda byla tak akorát. A večer se jistě jako vždy zahřejeme u něčeho ostřejšího," popsal své dojmy Karel Kopta z Podolí.

Mezi „křtěnci" se i letos objevila řada žen. Ty prý tvoří podstatnou součást klubu. A mnohdy jsou očividně otužilejší, než „železní muži." „Jsou mezi námi také děti. Například vloni se křtu zúčastnil jeden speciální otužilec, tehdy teprve šestiměsíční Richard Haan mladší," dodal šéf klubu.

Čtěte také: Do chladné Vltavy se ponořili i Kladeňáci