To vše, aby upozornili na rizika spojená s nevyléčitelnou chorobou, které se lidově říká cukrovka. Diabetes mellitus se řadí k častým a nebezpečným civilizačním nemocem. Na jeho následky zemře každých osm vteřin jeden člověk.

„Pokud člověk nemoc podcení, dochází k odumírání drobných cév v končetinách, které vedou k amputaci. Může dojít i k selhání ledvin, úplné slepotě, srdečnímu infarktu a mrtvici,“ říká doktor Milan Kvapil, přednosta interní kliniky motolské nemocnice.

„U diabetu 2. typu se však nemoc rozvíjí plíživě, takže příznaky nemá pacient zprvu žádné. To může trvat 10 let, ale při tom jsou poškozovány cévy. Je proto ideální, když každý člověk, který má vyšší pravděpodobnost vzniku diabetu 2. typu, chodí na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři,“ připomíná.

Proti onemocnění se dá účinně bojovat třeba jenom obyčejnou chůzí nebo změnou stravovacích návyků.

„Stačí drobná úprava jídelníčku a omezení konzumace polotovarů. Místo zakysané smetany si do omáčky přidejte jogurt nebo obyčejný rohlík k snídani vyměňte za celozrnné pečivo. Co jde připravit doma, to si uvařte a nekupujte polotovary,“ radí jedna z organizátorek pochodu, Lucie Cikrtová.

Důležitý je i pohyb, i když to bude „jen“ svižná chůze

„Stačí vyměnit autobus za chůzi pěšky nebo jít po schodech místo jízdy výtahem. O víkendu doporučuji procházky. Člověk by měl za den udělat 10 000 kroků, což není málo. Já si proto pořídila krokoměr,“ říká Lucie, která pracuje jako marketinková manažerka ve firmě Novo Nordisk, jež se zabývá léčbou a výzkumem diabetu.

Společnost se věnuje i osvětě a každoročně pořádá pochod pražskými ulicemi. Vždy 14. listopadu, na který připadá Světový den diabetu. Jeho součástí je i bezplatné měření glykémie, cholesterolu, tlaku, BMI a nutriční poradenství.

U provizorního stánku se proto už před jedenáctou hodinou, kdy akce začínala, tvořila fronta. Lidé trpělivě čekali i několik desítek minut, než na ně přišla řada. Nechali se změřit a ochotně čekali i na konzultaci s nutriční poradkyní, která jim vysvětlovala, co přesně vypovídají výsledky o jejich zdravotním stavu.

Pokud bylo třeba, radila i s konkrétní úpravou životosprávy a snížením váhy. Sousední stan patřil prezentaci zdravé výživy a cvičení na bosu a flowingu. Jedna z hostesek vysvětlovala, že je důležitý i způsob přípravy jídla, který by měl minimálně využívat tuky. Další předváděla jednoduché cviky, které se dají zvládnout i doma.

O diabetes

Jsou dva základní typy diabetu: Diabetes 1. typu, který postihuje okolo 5 7 % pacientů. Na základě dědičných vloh se postupně ztrácejí buňky produkující inzulín. Na diabetes mellitus 2. typu se léčí většina pacientů s cukrovkou. Nemoc má několik příčin, ale také vzniká na základě dědičnosti. Ve kterém období života se nemoc projeví, ale záleží na životosprávě. Správná životaspráva dokáže oddálit vznik. Pokud se však diabetes neléčí, v obou případech vede k závažným zdravotním komplikacím a následnému úmrtí.
ANKETA: Bojíte se diabetu?

Vladimír Horák

Mám diabetes a myslím si, že je velmi důležitý screening tohoto onemocnění. Lidé by si měli uvědomit, že diabetes je riziko, které se dotýká i jich osobně.

Blanka Kosová

Bojím se diabetu, proto jsem využila testování cholesterolu, tlaku i BMI. Z výsledků je patrné, že jím zdravě a snažím se dbát o svoji životosprávu.

Jana Bednaříková
Bojím se. Zatím ve svém okolí nemám nikoho, kdo by tím trpěl, ale přeci jen si raději nechám udělat testy, když mohu. Tato nemoc je velké riziko.

SOŇA KACEROVSKÁ