Baobaby jsou dlouhověké opadavé stromy dorůstající výšky až padesát metrů. Vzácný exemplář, který křehká primabalerína vysadila v rámci projektu Kořeny osobností v botanické zahradě v pražském skleníku Fata Morgana, doroste výšky dvanácti metrů. A už teď při své výšce čtyř metrů představuje raritu v České republice i v okolních zemích. Trojský baobab pochází ze speciální školky dřevin na Madagaskaru, kam byl přesazen z volné přírody kvůli stavbě silnice.

„Cesta čtyřmetrového baobabu byla skutečně dobrodružná a my jsme rádi, že tento exotický strom šťastně doputoval až do Prahy. Současně je nám ctí přivítat v naší botanické zahradě tak významnou osobnost, jakou je paní Daria Klimentová. Velmi nám záleželo, abychom pro tuto výjimečnou příležitost získali i zcela nevšední strom. To se nám nakonec podařilo s podporou společnosti Securitas ČR, která sponzorovala jeho přepravu a jíž jsme skutečně vděční. Naše botanická zahrada se díky ní bude pyšnit skutečným unikátem," řekla Věra Bidlová, ředitelka botanické zahrady.

Napínavou cestu baobabu z Madagaskaru až do Čech mapuje doprovodná výstava, kde nechybí ani další informace o těchto vzácných exotických dřevinách. Pořízení a přeprava takto unikátního stromu bylo finančně náročné. Naštěstí se našel sponzor, společnost Securitas ČR, která botanické zahradě věnovala potřebné prostředky na komplikovaný přesun mladého baobabu. Zástupce společnosti, obchodní ředitel Jan Peroutka, byl na vysazování čestným hostem.

Stezka osobností

Do projektu Kořeny osobností se zatím zapojilo již třiašedesát osobností z různých oblastí kulturního a společenského života. Za mnohé jmenujme prezidenta Václava Havla, bývalou ministryni zahraničních věcí USA Madelaine Albrightovou, ale také režiséra Miloše Formana, režiséra Otakara Vávru, snachu Alfonse Muchy Geraldine Muchovou, spisovatele Ivana Klímu, držitele Zlatého míče pro nejlepší evropské fotbalisty Pavla Nedvěda a Josefa Masopusta. Mezi známými osobnostmi, jejichž strom naleznou návštěvníci Botanické zahrady hl. města Prahy na Stezce osobností, patří také herečka Jiřina Jirásková, olympijská vítězka Věra Čáslavská, architektka Eva Jiřičná, zpěvačka Marta Kubišová, plastický chirurg Bohdan Pomahač a řada dalších.

Cílem projektu je upoutat pozornost veřejnosti ke vzácnému přírodnímu bohatství, jímž zahrada disponuje, tedy jedinečným, ohroženým nebo téměř vyhynulým rostlinám a stromům. Podstatou Kořenů osobností je propojení jmen významných českých a světových osobností se vzácnými a ohroženými druhy rostlin, a tak povzbudit zájem veřejnosti o bližší seznámení s poklady rostlinné říše, které doposud zůstaly většině z nás skryty. Propojením vzácných rostlin a stromů s nejvýznamnějšími osobnostmi České republiky tak postupně vzniká Stezka osobností, která by se měla stát odkazem pro další generace.