Součástí oslav svátku svatého Martina byl i tradiční košt mladého vína, vystoupení šermířů, kejklířů v barevných úborech nebo římských vojáků v dobových kostýmech.

Návštěvníci akce zvolali na pokyn jednoho z kejklířů třikrát Vivat na počest svatého Martina a poté sledovali vystoupení historických šermířů, souboje římských vojáků a nechybělo ani tradiční rozhazování zlatých dukátů.

Slavnosti vína a vítání bílé zimy začaly na Staroměstském náměstí již v pátek 4. listopadu a potrvají do 14. listopadu. Jedenáctidenní Svatomartinský košt je zajímavý především pro gurmány, kterým nabízí řadu pochutin. „Návštěvníci koštu se mohou těšit na vína z Moravy či Maďarska, stejně jako na typické maďarské sýry a klobásy. Nechybí ani teplá medovina, bramborák se zelím a husou nebo tradiční sekaná v housce,“ řekl Milan Heidler z pořádající společnosti Taiko.

Součástí akce na Staroměstském náměstí je také prodej ovčí vlny, kůže a kožešin. K zakoupení zde jsou i produkty z medu, ručně vyráběné staročeské korále a sklo, slaměné vazby a další ruční výrobky či dekorace do bytu. V rámci doprovodného programu si mohou návštěvníci slavností poslechnout staropražské i historické písně a kabaretní melodie.

Jaké to je, když se parta kamarádů každoročně schází na slavnostním otevření svatomartinských láhví?

V tento den se povoluje pít ještě před polednem. Skupina známých už deset let neslaví 11. listopadu jinak než tím, že se scházejí ve vinárně svého kamaráda a přesně jedenáct minut a jedenáct sekund po 11. hodině dopoledne otevírají letošní vinařskou úrodu. Hlídají hodiny na stěně a přiťukávají si na zdraví. Je to obřad. Mají štěstí: většina z nich je v důchodu a mohou si luxus dopoledního popíjení dopřát.

Od bílého po červené - a nevynechají ani letošní růžové. Rozlévá se svatomartinské z Rakvic, v malé vinárničce v Průběžné ulici je narváno k prasknutí.

„Letos se zvláště vydařil moravský muškát,“ pochvaluje si dodávku vín s emblémem svatého Martina vinárník Petr John. Má štěstí, jeho vinárnu pravidelně navštěvuje degustátor vín Jiří Trpišovský.

Na páteční vinařskou slavnost doma vyrobil staročeské lokše plněné husím masem, přesně podle svatomartinské tradice. K vínu patří.

Kamarádi, kteří se ve volných dnech pravidelně vydávají na turistické pochody, musí mít ale každoroční svatomartinský obřad zdokumentovaný. Společně se fotí venku před podnikem. Fotografie z loňského roku zdobí stěnu vinárny.

Kolik vzorků je možné ochutnat? Zdatnější vezmou šest si sedm, od bílého po červené, a pak si ještě nakoupí lahvičku na doma.

V odpoledních hodinách do vinárny přispěchají pracující. Lahví je dost a ochutnávka pokračuje až do pozdních večerních hodin. Partička důchodců už má ale náskok v počtu několika ochutnaných skleniček vína. Občas se stane, že někdo z nich na chvilku na židli u sudu zaspí. Proč také ne? Je třeba nabrat sílu na další ochutnávku.
ANKETA: Máte radši svatomartinské víno, nebo beaujolais?

Emil Baroch

Lepší je svatomartinské víno. Váže se k němu tradice a také mi víc chutná.

Karel Grüsser
Nejsem předpojatý vůči beaujolais, ale musím říct, že svatomartinské je chutnější.

Renata Hoetzlová
Mám ráda tuzemská moravská vína, u mě vede svatomartinské.

Stanislav Kostečka

Těžko říct. U nás lze zažít atmosféru. Na beaujolais ve Francii jsem nebyl.

Čtěte také: OBRAZEM: Svatomartinský košt

JITKA EISENHAMEROVÁ A ČTK