K sousedské slavnosti Zažít město jinak se připojili Pražané po celém městě, letos se koná na téměř 40 místech hlavního města. Cílem akce je ukázat, jak by ulice mohly vypadat, kdyby v nich na chvíli utichl automobilový provoz. Například na Žižkově se lidé mohli stát součástí animovaného klipu, v Dejvicích byla připravena soutěž o nejlepší domácí chléb a ve Vršovicích na kostelních schodech filmová projekce. Libneň přichystala barvení kol narůžovo a ve Vršovicích bylo možné se zapojit do kultovního závodu do kopce Krymskou ulicí.

Zažít město jinak se letos koná již po osmé, každoročně se rozrůstá do dalších pražských lokalit. „Na naši výzvu každý rok reagují desítky aktivních Pražanů, kaváren, odpovědných podnikatelů. Pokud to tak bude pokračovat, nebudeme muset žádný festival pořádat a budeme takhle město zažívat neustále," poznamenal jeden ze zakladatelů akce Jakub Hradílek.

Poprvé se akce koná třeba ve Vojtěšské čtvrti. „Připravili jsme hru, ve které si lidé mohou vyzkoušet překonat nástrahy stáří," řekla na tiskové konferenci organizátorka Jana Vinšová.

Nejnavštěvovanější bylo Smetanovo nábřeží

Stánky s občerstvením, výrobky nebo s informacemi o různých sdruženích se v pražských ulicích začaly objevovat již v dopoledních hodinách. I přes chladné a zamračené počasí se na festival vydaly tisíce lidí, nejvíce procházejících se Pražanů všech věkových kategorií korzovalo především na Smetanově nábřeží, v Americké ulici nebo v Branické ulici. Na některých místech pořadatelé akci naplánovali až do nočních hodin.

K akci Zažít město jinak se přihlásili i pořadatelé dalších projektů. V Dejvicích pořádá několikadenní festival sdružení Živé město. Na dnešní den nachystalo řadu workshopů, her, divadelních představení nebo třeba tančírnu salsy. Vystoupil také zpěvák Ivan Hlas. Podle jedné z organizátorek Terezy Maškové se na festival, který se bude konat ještě v neděli a poté od středy do konce týdne, přišlo podívat několik set lidí.

Na sousedské setkávání se dnes zaměřil i projekt Nábřeží žije, který se snaží o zklidnění dopravy na jindy rušném Smetanově nábřeží. Auta tam proto již druhou sobotu v řadě nahradili chodci, cyklisté a stánky.

Omezení rušné dopravní tepny minulý týden vyvolalo kritiku obyvatel Malé Strany, kudy se prý část řidičů snažila uzavírku objet. Vít Masare z organizace Auto*Mat médiím řekl, že dnešek byl oproti minulému týdnu na Malé Straně z hlediska dopravy klidnější. Domnívá se, že by se situace měla sobota od soboty zlepšovat, protože si lidé postupně na změnu zvyknou. Soboty bez aut by se na Smetanově nábřeží měly konat do 12. října.