„Já maškara slibuji, že nebudu převracet popelnice, že se nebudu pokoušet vniknout do cizích domů, bytů, hradů, ani psích bud a že se dostanu na Kampu po dvou, na druhu končetin nezáleží,“ opakovaly po starostovi Prahy 1 Oldřichu Lomeckém karnevalové masky. „Sice to říká každý rok, ale pořád je to vtipné,“ řekla polohlasně, ale s úsměvem čarodějnice stojící opodál.

Malá Strana a Hradčany se v sobotu odpoledne hemžily maškarami, které přišly na masopust, aby za hudebního doprovodu Pražského pouťového orchestru tančily, zpívaly a bavily přihlížející v civilu.

„Jsem tu dnes poprvé a nemá to chybu. Příští rok přijdu zase a tentokrát v masce,“ nadšeně popisovala své pocity Lucie Týfová z Řep. „Ačkoli ještě nevím v jaké,“ dodala. Inspirace však bylo mnoho a fantazii se meze nekladly.

Do masopustního veselí se zapojilo na sto maškar. Některé vyrazily do průvodu ve škraboškách či parukách, jiné v celých a dokonalých kostýmech. Největší zájem vzbudila rodinka červených muchomůrek, obří jezevčík, nezbedné gorily či miminko v kočárku nastrojené jako obří pomeranč.

Masopustní průvod se začal shromažďovat okolo jedné hodiny odpolední před hostincem U Černého vola na Loretánském náměstí. Poté, co starosta „jedničky“ přečetl masopustní slib a průvodu „požehnal“, vydaly se maškary směrem k Pražskému hradu, kde u sochy Tomáše G. Masaryka společně s hudebníky sborově zazpívaly Ach synku, synku.

Jakmile rej masek dozpíval poslední tóny státníkovy oblíbené písně, vydal se ulicí Ke Hradu a Nerudovou směrem k Malostranskému náměstí.

Jako každý rok i letos doplňoval konec průvodu historický povoz s občerstvením. Dospělé maškary hostil starostovou slivovicí, pivem a svařeným vínem, dětské masky pak sladkostmi.

Pohoštění však na maškary nečekalo jen na konci průvodu, ale také ve vybraných hostincích, které na své cestě míjely.

Masopustní svatba

Na cestě historickým centrem nechyběla ani tradiční porážka kobyly (maškary v masce koně) a masopustní svatba, při níž starosta oddal pár z Třebešic u Benešova Věrku, v kostýmu ženicha, a Frantu, oblečeného jako nevěstu.

„Jsme tu již počtvrté. Byli jsme dost nervózní. Museli jsme si pořídit značkové oděvy. Toto je 'made in' Třebešice,“ vtipkuje masopustní novomanželský pár.

Některým přihlížejícím se svatba líbila natolik, že se rovněž rozhodli říct své ano před rejem masek.

Procesí masek končilo na Kampě, kde byl připraven odpolední a večerní masopustní program.

ANKETA: Co vás přivedlo na malostranský masopust?

Lucie Týfová, Řepy

Přivedla mě sem zvědavost. Jsem tu dnes poprvé. Myslím, že příští rok zajdu zase, ale tentokrát v masce. I když ještě nevím v jaké.

Kateřina Horáková, Dejvice
Přišla jsem se s dětmi pobavit. Tuhle akci máme moc rádi, jsme tu už potřetí. Líbí se mi ta atmosféra, není to tu takové anonymní jako jinde v Praze.

Luděk Štefl, Střešovice
Byl jsem zvědavý, jak bude vypadat takový pražský masopust, který jsem ještě nikdy předtím neviděl. Také jsem chtěl udělat radost vnoučkovi.

Kristýna Němcová, Kobylisy
Jsem tu poprvé a jsem nadšená. Přilákaly mě sem maškary, dobré pití a jídlo. Také se mi líbí, že se to koná v historickém centru.