Pouštěním draků reagovali na převzetí vlády v Afghánistánu hnutím Talibán. „Když vládl Tálibán v Afghánistánu v 90. letech 20. století, zakázal dětem pouštění draků, a nyní tento zákaz opět vyhlásil. Pouštění draků v Afghánistánu má trochu jinou podobu, než známe ze střední Evropy. Jde o mnohem víc, někdy je tato zábava i hodně nebezpečná, přesto a možná právě proto ji Afgánci tolik milují. Vždyť drak může představovat symbol svobody, volnosti, pohody nejen u nás doma,“ uvedli organizátoři na stránkách školy.

Zároveň vyzvali i další školy a veřejnost, aby se k akci připojily. „Chceme, aby letošní podzim byl plný draků. Draků, kteří upozorňují na nerovnosti a nespravedlnosti ve světě. Připojte se kdykoliv během letošního podzimu a dejte nám o tom vědět. Zařaďte do vašich hodin krátkou aktualitu o tom, co se děje,“ apelovali studenti a učitelé gymnázia.

| Video: Youtube

K akci přidala škola i videoupoutávku. Vytvořily ji studentky Andělína ze 4.B a Emma z 3.C. Respondentů se v ní ptají, co nástup Talibanu bude znamenat pro obyvatele Afghánistánu.