„Když jsem před třemi lety poklepávala na základní kámen, říkala jsem, že budu dělat vše pro to, abychom Novou vodní linku ÚČOV uvedli co nejdříve do provozu. Jsem proto ráda, že se podařilo takto velkou stavbu dokončit v podstatě v termínu, a to zejména s ohledem na to, kolik let byl celý projekt odkládán. Jedná se o šestimiliardovou investici, která bude mít velký vliv na životní prostředí v Praze,“ uvedla v tiskové zprávě pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která při středečním slavnostním zahájení zkušebního provozu oblékla bílý plášť a vyzkoušela si tamní techniku.

Právě technologie Nové vodní linky podle vedení hlavního města budou zajišťovat čištění odpadních vod dle standardů 21. století. Vždyť už v roce 1906 byla zprovozněna první pražská čistírna odpadních vod, před 51 lety zprovoznili mechanicko-biologicko-chemickou čistírna na Císařském ostrově. Současná stavba, o jejíž realizaci se poprvé mluvilo už v roce 2004 (o rok později byla zahájena příprava), má splňovat nejpřísnější evropské směrnice k čištění odpadních vod. Zkušební provoz by to měl potvrdit. "Zároveň bude možné po ukončení zkušebního provozu Nové vodní linky ÚČOV v prosinci 2019 přistoupit k modernizaci a rekonstrukci Stávající vodní linky, která v současné době slouží hlavnímu městu Praze přes půl století," píše magistrát.

„Jedná se o největší vodohospodářskou stavbu v Čechách za posledních třicet let. Byla nesmírně náročná, hlavně s ohledem na složité místní poměry. Vznikla ve stísněných podmínkách na Císařském ostrově a navíc z větší části pod úrovní hladiny řeky Vltavy. Dokončení této stavby za necelé tři roky byl hektický výkon. Jsme pyšní na to, že jsme byli u toho,“ popsal Martin Doksanský, generální ředitel stavební firmy SMP CZ. Radní pro žitovní prostředí Jana Plamínková (STAN) na setkání s médii uvedla, že změnu Pražané pocítí - tedy vlastně nepocítí. Vzduch v okolí totiž bude daleko méně zapáchat. Navíc voda vypouštěná do Vltavy by měla být díky nové lince čistší.