V rámci výstavy byla v sobotu vyhlášena speciální soutěž britských koček a v neděli soutěž mainských koček.

"Po oba dva dny mohli návštěvníci obdivovat kočky perské, mainské, habešské, siamské, orientální nebo i bezsrstá plemena. Mezi nejzajímavější plemena patří Kurilský bobtail, je to novější plemeno pocházející z Kurilských ostrovů a je velmi vzácné," řekla ředitelka výstavy Marie Říhová.

"Momentálně jsou u nás nejoblíbenější kočky britské. Jsou to krátkosrsté, zavalité a poměrně mohutné kočky a jsou velmi líbivé, jak pro chovatele, tak i pro laiky. Zároveň jsou ale velmi nezávislé," řekla Říhová. "Hitem poslední doby je také plemeno s názvem Mainská mývalí kočka, která je ze všech koček největší a má ostře řezané rysy hlavy," dodala.

Nejlepší z nejlepších

Vyvrcholením výstavy se v neděli stala soutěž "Best in show", kde byly z určitých plemen vybrány ty nejhezčí kočky a z nich poté devět posuzovatelů nominovalo nejkrásnější kočky do soutěže "Best of Best - nejlepší z nejlepších", tentokrát už bez rozdílu plemene a barvy.

"V rámci mezinárodní federace chovatelů koček FIFE, která sdružuje nejen evropské země, ale i třeba několik jihoamerických států, je Česká republika momentálně na pátém místě v počtu členů a počtu vystavených rodokmenů, což je velice slušný výsledek," uvedla Říhová.

Čeští chovatelé koček jsou podle ní také poměrně aktivní při importech nových plemen do ČR. "Před několika lety k nám například dovezli do té doby u nás neznámé plemeno koček zvané Egyptská Mau. Takový dovoz je ale stejně jako samotný chov koček finančně velmi nákladný," konstatovala ředitelka.