„Zvířecí záchranáři“ se o nelehké situaci, v níž se poštolčí samec ocitl, dozvěděli ze sociálních sítí, kam fotograf Milan Artýszek umístil fotografii poraněného ptáka. Poštolka si jednu z kovových zábran proti holubům zabodla do stehna. 

„Bodec mu sice v noze uvázl, ale poštolčí samec i přes zjevnou překážku dokázal létat a lovit. Jenže poštolce hrozilo nebezpečí infekce a také riziko, že se svým nedobrovolným doplňkem někde zachytí a uvízne tam. Proto se ji naši pracovníci rozhodli odchytit a bodec jí odstranit,“ informovala Petra Fišerová, mluvčí Lesů hl. m. Prahy. Příspěvková organizace magistrátu provozuje v Jinonicích záchrannou stanici pro volně žijící zvířata.

„Chytit však zvíře, které má k dispozici celou oblohu, není právě snadné. Naštěstí i na to mají naši lidé své metody. V tomto případě hrál hlavní roli křeček a sklopec,“ pokračovala mluvčí Fišerová v popisu akce.

Poštolka je predátor a lovec, takže se nenechá nachytat na mrtvou potravu, proto bylo potřeba použít živou návnadu. „Ale nemějte obavy, křeček byl po celou dobu v bezpečí klece, kde mu nehrozilo žádné nebezpečí. Svůj hrdinský úkol tento malý hlodavec splnil a po dvou dnech do sklopce poraněnou poštolku nalákal,“ dodala Fišerová.

Poslední březnovou neděli tak mohl být zvířecí pacient převezen k veterinární lékařce, která bodec vyndala a ránu vyčistila. Poštolčí samec, který kupodivu neutrpěl žádné vážné zranění, byl ještě týž den vypuštěn zpět. 

Poštolka obecná (Falco tinnunculus) patří mezi menší zástupce řádu sokolů. Poštolku lze identifikovat podle charakteristického třepotavého letu. Zajímavostí je, že posledních zhruba šedesát let se šíří z krajiny do měst. „V současnosti hustota populací ve městě výrazně převyšuje počty ve volné krajině,“ psal před dvěma lety časopis Příroda.