"Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet, jak těžké je kolečko se sloním trusem," uvedla pražská zoo na oficiálním facebookovém profilu. "V Papírně potom odvážlivci trus důkladně rozpitvali a za odměnu se dozvěděli, jak se z něj vyrábí sloní papír."

Práce s exkrementy však nebyla jediným netradičním zážitkem, které mohli lidé v trojské zoologické zahradě načerpat. Předem přihlášení zájemci se podívali do jinak nepřístupného zázemí v Údolí slonů, kde si také vyzkoušeli sloní váhu - jedna skupinka vážila 1100 kilogramů. Další hosté pražské zoo se na chvíli stali chovateli a zjistili, co práce s chobotnatci obnáší.

Sloni se v sobotu koupali, dostali zmrzlinu s kokosovou příchutí (mimochodem, nejvíc chutná samici Janitu), Gulab se radovala ze speciálního sloního popcornu, který měla zavěšený vysoko, kam dosáhnou slonice jen koncem chobotu na dno, aby přemýšlely o alternativní cestě k obsahu barelu.

"Dno barelu je vyrobeno z jemného ocelového pletiva a umožňuje slonům se naučit foukat chobotem skrz dno a vyfouknout tak lehoučký popcorn druhou stranou. I přes to, že Gulab s Shanti tento barel viděly poprvé v životě, podařilo se během odpoledne Gulab popcorn vyfouknout. Shanti přistoupila k problému zcela jinak. Zjistila že popcorn v dírách mříže trochu uvízne a je možné jej prstíkem chobotu postupně drolit. Hračka měla úspěch a každá z našich největších slonic přišla na svůj způsob řešení problému," vysvětlil chovatel Martin Kirsten na sociální síti. 

Pražská zoo má - s nadsázkou řečeno - "sloní paměť". Vždyť Baby jakožto první slon přišel do metropole už v roce 1933, pouhé dva roky po otevření zoologické zahrady veřejnosti.

Na začátku dubna 2016 se pak zapsal do historie Max, který je první slůnětem narozeným i počatým v Zoo Praha, i když jeho porod se neobešel bez komplikací, matka Janitu mládě zprvu odmítala.

Afričtí sloni mohou být brzo vybiti

V Údolí slonů žije největší stádo slonů indických v Česku. Samec je - podobně jako ve volné přírodě - chován většinu roku odděleně. Nejstarší je už zmiňovaná slonice Gulab (ročník 1959, v Praze od roku 1966). Druhou nejstarší samicí v Praze je pak Shanti, která přišla do hlavního města jako mládě před více než čtyřiceti lety. Shanti si navíc zahrála v seriálu Pan Tau. Dalšími sloními obyvateli Prahy jsou třeba Tamara, Donna či Sita. 

Podle pražské zoo ve volné přírodě žije už jen zhruba 40 tisíc jedinců, v Červeném seznamu ohrožených druhů je považován slon indický za ohrožený. Sloni afričtí jsou podle zmiňovaného seznamu zranitelní. "Každý den je v Africe zabito na sto slonů kvůli slonovině. Za dvacet let tak mohou být sloni na africkém kontinentu zcela vybiti!" varuje Zoo Ostrava, kde se v sobotu také odehrála speciální akce k Mezinárodnímu dni slonů. "Oblast výskytu asijských slonů se z původních devíti milionů kilometrů čtverečních smrskla na současných pět procent původní plochy!"

Ostravské zoo proto připravila pro návštěvníky speciální program, při němž se mohli aktivně zapojit do záchrany slonů. Výtěžek z doneseného a nepotřebného oblečení poputuje na konto Save Elephants, tato organizace bojuje přímo v Africe proti pytláctví slonů a ilegálnímu obchodu se slonovinou.