„Provozovatelé otevírají své kobky, otevřené už jsou všechny. Počasí není úplně nejlepší, ale to není důvod mít zavřeno,“ řekl správce náplavek Dušan Sahula. Většina kobek nabízí k posezení i vnitřní vytápěné prostory. Od středy se má sice mírně oteplit, sluníčko by však na vltavské břehy mělo více zasvítit až o víkendu. Z pohledu správce čeká náplavky technicky náročná sezona. Před dokončením je zasíťování Dvořákova a Rašínova nábřeží. „Práce na Rašínově nábřeží pokračují s ohledem na provoz náplavky tak, aby dopady pro veřejnost byly co nejmenší. Změna se očekává na Hořejším nábřeží, kdy bude vypsána architektonická soutěž na úpravu části Hořejšího nábřeží v úseku mezi Palackého a Jiráskovým mostem,“ říká Sahula.

Provozovatelé kobek rozjedou kompletní program a ukáží možnosti naplno. „Náplavky po dvou letech spjatých s covidovými omezeními konečně čeká plnohodnotná sezóna. Program bude sestaven převážně ze škály menších projektů,“ uvádí radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09). Jedna z prvních větších kulturních akcí proběhne na Smíchovské straně v Muzeu paměti XX. století v Kobce 17. V úterý zde odstartovala muzejní výstava, která pojednává o vztahu dějin a současnosti. „Zabývat se poctivě historií znamená především hledat pravdu, a ta byla v minulém století opakovaně umlčována a zavírána do kobek nejrůznějšího druhu. A bohužel to není minulost, v podzemních kobkách dnes sedí také Ukrajinci ve strachu o holý život, ale i desítky Rusů zatčených za odvahu říct veřejně pravdu o brutální válce, kterou jejich země vede,“ říká radní a předsedkyně správní rady muzea Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu).

Kultura, trhy, food festivaly

Jednou za akcí muzea je i cyklus besed na téma rusko-ukrajinské války. V týdnu od 5. do 12. dubna jsou v plánu besedy o vztahu dějin a současnosti, zamyšlení nad falšováním historie či významem paměti pro budoucnost Evropy. Tento program zakončí hudební večer s písněmi Karla Kryla, který bude věnován výročí narození ikonického písničkáře. Z větších akcí nebudou chybět na Rašínově nábřeží ani v letošní sezóně pravidelné farmářské trhy. Každá druhá sobota v měsíci bude na Hořejším nábřeží vyhrazena nejrůznějším akcím spojených s dobrým jídlem, v plánu jsou oblíbené food festivaly. Návštěvníky čeká například dětský den Náplavka dětem na den dětí 1. června, předprázdninový festival Arena bratří Formanů, pražské Primátorky či výstava v Kobce 17. V červnu se chystá premiéra rybářských a vinných slavností na obou březích náplavek.

Letos má také začít budování heliportu pro potřeby Všeobecné fakultní nemocnice. Ponton za 10 milionů korun by měl být dokončen do konce letošního roku. Fungovat výhradně pro Leteckou záchrannou službu, nikoliv pro komerční či armádní lety.