Poteplí u Malých Kyšic se stalo slavným. Vyslalo do hlavního města dominantu blížících se svátků, vánoční strom. Včera jej porazili na soukromém pozemku majitelky Hany Hospodářské.

„U chaty, která patří mojí rodině od roku 1939, ho zasadila teta, když jí bylo asi patnáct let. Pozemek kupoval děda, aby tam rodina mohla být v době války. Strom nám bude chybět, bohužel už ale jeho kořeny zasahují i pod chatu a je tak vysoký, že se začínáme bát, aby nám nespadl na střechu a někomu se něco nestalo. Nechtěli jsme ho dát ale na podpal a líbí se nám myšlenka využití stromu i po trzích,“ řekla Hana Hospodářská, která se proto přihlásila do soutěže o hledání nejvhodnějšího kandidáta na ozdobu Staroměstského náměstí s názvem Hledá se strom.

Kácení mohutného velikána přihlíželo několik desítek místních. Většinou byli rádi, že právě smrk z „jejich“ oblasti bude ozdobou letošních vánočních trhů. Smrk má výšku devětadvacet metrů a rostl sedmdesát let. Během včerejška jej přepravil tahač do pražských Stodůlek. Na Staroměstském náměstí bude vztyčen v noci na zítřek, slavnostní rozsvícení je plánováno na příští sobotu,“ sdělila Deníku mluvčí vánočních trhů Hana Tietze.

Vánoční strom musel být po pokácení zkrácen na 22 metrů.

„Je to klasická výška, kterou má strom každý rok, dva metry jdou pod zem,“ dodala mluvčí.

Z Kladenska do Stodůlek

Vánoční smrk byl uchycen k jeřábu tak, aby se nepoškodil a bez problémů absolvoval celou cestu na okraj Prahy do Stodůlek.

„Opět ho táhl americký truck. Vyjeli jsme včera po 14. hodině tak, abychom zvládli tuto cestu za světla,“ komentoval včerejší trasu Martin Švestka, zástupce přepravní firmy.

Tam bude odpočívat až do dnešního večera a před půlnocí se vydá směrem do centra Prahy.

Přepravní souprava bude téměř 30 metrů dlouhá a čtyři a půl metru široká.

Dosáhne také výšky více než čtyři a půl metru. Doprovodí ji čtyři vozidla, která zajistí bezpečný průjezd vytyčenou trasou. Na její cestě Prahou bude pomáhat také Policie ČR.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí potrvají od 26. listopadu do 1. ledna 2012, na Václavském náměstí pak o týden déle. Vánoční strom z Poteplí u Malých Kyšic se na Staroměstském náměstí slavnostně rozzáří v sobotu 26. listopadu přesně v 17.15 hodin. Jeho hledání bylo letos náročné, organizátoři museli soutěž prodloužit.

Loni Staroměstské náměstí zdobil osmdesátiletý smrk z brdských lesů, v soutěži zvítězil mezi pětadvaceti konkurenty. Pocházel z obce Zaječov, také ze soukromého pozemku. Jeho majitelka ho potřebovala odstranit.