V těchto předvánočních dnech kulminuje nápor na Sběrný přepravní uzel v Malešicích, kudy procházejí všechny zásilky odesílané z a do Prahy a Středočeského kraje. Zdejší poštovní provozovnou projde denně 150 až 160 tisíc zásilek, což je rekord posledních let.

„Určitě nato mají vliv internetové obchody, ale i různé zásilkové společnosti,“ říká ředitel přepravního uzlu Praha Malešice Robert Kaiser. Pošta musela najmout 200 brigádníků, aby nápor zvládla. „U balíků začíná nárůst už od září, počet dopisů a pohlednic dosahuje vrcholu těsně před štědrým dnem,“ popisuje dále situaci na poště Kaiser. Některé balíky procházejí mechanickým provozem, některé jsou tříděny a přepravovány ručně.

Při maximální váze balíku 30 kg a poštovném kolem 200 korun si lidé nechávají posílat poštou různé věci. Na vozících s balíky tak najdeme například sedací soupravy, stavební materiál nebo palety s časopisy. Doba doručení se liší podle druhu balíku, většinou je poštou garantováno doručení do druhého dne a to i před Vánocemi.