Jak se poznají ušlechtilá morčata?

Ušlechtilá morčata se na první pohled poznají podle stavby těla, která je celkově mohutnější a kulatější. Průměrná hmotnost ušlechtilých morčat je vyšší cca 1000 – 1200 g zatímco u morčat nešlechtěných je obvykle mezi 600 – 800g. Další rozdíl můžeme spatřit při pohledu na hlavu, která je u ušlechtilých morčat zakulacená s velkým kulatým okem a velkýma klopenýma ušima. Nešlechtěná morčata mívají hlavu delší s mnohdy malýma stojatýma ušima, které bývají někdy označovány jak krysí. Morčata se poznají podle znaků, které jsou charakteristické pro jednotlivá plemena. Základní dělení je na krátkosrstá, dlouhosrstá, bezsrstá a obří plemena.


Je péče o speciální druhy morčat v něčem jiná? Například strava.

Kupříkladu výživa bezsrstých morčat musí být energeticky vydatnější, protože z důvodu  absence srsti mají rychlejší spalování. Obecně ale platí, že moře by mělo mít k dispozici neomezené množství sena, vodu, trávu. Tam ale musíme dávat pozor na to, kde ji trháme. Dále zelenina bohatá na vitamin C, pokud je příjem tohoto vitamínu z potravy nedostatečný, je nutné ho podávat uměle. Doplňkově jsou pak vhodná granule pro morčata.

A podmínky chovu jsou také jiné?
Ty jsou závislé zejména na plemeni, které si vybereme. Pro chov jsou vhodné skříňové ubikace, klece, boxoklece, nebo boxy. Záleží na tom, v jakém prostředí budeme morčata mít. Podestýlku volíme podle délky srsti a podle toho, co nám vyhovuje. Na výběr máme od hoblin přes dřevěné pelety, absorbční podložky, pratelní koberečky až po speciální podestýlku. Pokud budeme odchovávat mláďata, musíme mít na paměti, zda se budeme moci o mláďata postarat, pokud o ně nebude zájem. Měli bychom si i nastudovat informace o plemeni a barvě, popřípadě kresbě, kterou chceme odchovávat. Dále je  třeba mít více ubikací, abychom mohli samce před porodem bezpečně oddělit od samice. Morčata jsou společenská zvířata, proto je vhodné je chovat  minimálně ve dvou pokud chceme jenom mazlíky, pořídíme si dvě morčátka stejného pohlaví případně kastrovaného samečka.

Jaká je pořizovací cena ušlechtilých morčat?

Cena se odvíjí od plemena a původu morčete. Můžeme mít morče za pár set korun, ale v případě importu, bezsrstých morčat, nově šlechtěné barvy či kresby i za několik tisíc.

Čtěte také: V Karlíně se konal tradiční masopust