„To je poprvé, co nám na úřadu vlády něco nabídli,“ říká s úsměvem Tomáš Zdechovský, jeden z organizátorů happeningu na podporu Ježíška jako tradičního symbolu českých Vánoc, který se uskutečnil ve čtvrtek dopoledne.

Pochod za záchranu Ježíška, jehož účastníci jsou již tradičně oblečeni v kostýmech sněhuláků, se letos konal počtvrté. Tentokrát však neměl tak hojnou účast jako v minulých letech. Důvodem však nebyl nezájem, nýbrž třídenní státní smutek.

„Původně nás mělo jít okolo třiceti sněhuláků, ale s ohledem na úmrtí pana prezidenta Václava Havla, jsme si řekli, že budeme držet smutek,“ vysvětluje malou účast sněhuláků na happeningu Zdechovský.

Čaj na úřadu vlády

„Zatímco v minulých letech jsme při pochodu vykřikovali různá hesla, měli jsme megafony a byli jsme dost hluční, dnes to bereme spíše komorně. Dohodli jsme se, že půjdeme pouze ve dvou, já a druhá organizátorka akce Eva Fruhwirtová,“ dodává.

Komorní pochod začínal u Rudolfina. První zastávkou na cestě byl Úřad vlády České republiky, kde měli oba organizátoři předat petici za záchranu Ježíška premiérovi Petru Nečasovi.

„Můžu slíbit, že o tom budu premiéra informovat ještě dnes a zároveň ho musím omluvit, že nemohl petici převzít osobně kvůli nabitému programu, který souvisí se státním smutkem,“ uvádí tiskový mluvčí vlády Jan Osúch. Sněhulákům pak nabídl šálek horkého čaje, aby se zahřáli. „Teď víme, že na úřadu vlády umí dobrý čaj,“ vtipkuje Zdechovský.

Vyvolali úsměv na rtech

Další a poslední zastávkou byl senát. Při pochodu Valdštejnskou ulicí si sněhuláků všímají kolemjdoucí skupinky: „Hele, sněhuláni!“ Ve všech kolemjdoucích dvojice organizátorů-sněhuláků vyvolala úsměvy na rtech. Dokonce i některá auta projíždějící ulicí zpomalovala, aby si pořadatele v kostýmech prohlédla.

Na nádvoří senátu se sněhuláci sešli se stínovým ministrem školství Marcelem Chládkem, aby mu předali petici. „Tento rok máme takovou specialitu, a sice že jsme přesvědčili senátory, aby se peticí také zabývali,“ uvádí nadšeně Zdechovský. „Měli by se jí zabývat na lednové schůzi,“ dodává.

Ježíška zachraňují i známé osobnosti

Kampaň Zachraňte Ježíška, jejíž součástí byl včerejší happening, odstartovala v České republice před čtyřmi lety. Petici podpořila i řada známých osobností například herečka Sabina Laurinová nebo zpěvák Vilém Čok.

Tomáš Zdechovský, jeden ze dvou účastníků happeningu, který končil předáním petice na záchranu českého symbolu Vánoc vládě a senátu, říká: Ježíšek je neviditelný symbol, ale moc důležitý

Tomáš Zdechovský je jedním z organizátorů pochodu na podporu Ježíška jako tradičního symbolu Vánoc. S Deníkem si povídal o kampani Zachraňte Ježíška.

Co vás vedlo k uspořádání kampaně Zachraňte Ježíška?
Můj syn jednou přišel z mateřské školy a zeptal se mě: „Když napíši dopis i Santa Clausovi, dostanu i dvojnásobek dárků?“ Zeptal jsem se ho, co to je za blbost. On mi odpověděl: „Tatínku, on není jenom Ježíšek, on je i Santa Claus.“ Najednou jsem v tom uviděl jakousi rozdvojenost osoby. Tak jako to měla naše generace za komunismu, kdy nám zapálená soudružka říkala, že dárky nenosí Ježíšek, ale Děda mráz, a že Ježíšek naděluje jenom kapitalistům. My jsme to samozřejmě moc nechápali a nevěděli jsme, proč nám to říká.

Proč jste na pochodu za záchranu Ježíška oděni v kostýmech sněhuláků?
Hledali jsme nějaký symbol, ale Ježíšek se těžko ztvárňuje. Proto jsme vybrali sněhuláka. Patří také k tradičním symbolům českých Vánoc a velmi dobře se ztvárňuje.

Co je obsahem petice, kterou jste předali premiéru Petru Nečasovi a stínovému ministru školství Marcelu Chládkovi?
Petice obsahuje myšlenku toho, že se zastáváme českých tradic a českých Vánoc a odmítáme americké symboly. Jedním z nich je právě Santa Claus a jeho sobové.

Kolikátý je to letos happening a jaký máte ohlas?

Letos se uskutečnil již čtvrtý. Nashromáždili jsme přes sto tisíc podpisů a máme asi třicet čtyři tisíc příznivců na facebookové stránce, takže ohlas je celkem velký. Také jsme inspirovali další aktivisty například na Slovensku, v Rakousku nebo v Německu. Česká kampaň Zachraňte Ježíška odstartovala v roce 2008 a připojilo se k ní mnoho známých osobností. Například topmodelka Martina Šmuková či herečka Sabina Laurinová.

Od kdy si myslíte, že začala postava Santy Clause v symbolech českých Vánoc dominovat?
Po roce 2000. Když začala komercionalizace Vánoc. Hodně jsem si toho začal všímat.

Co je nejpodstatnější v boji za udržení Ježíška jako symbolu Vánoc?
Především o tom mluvit. Podstatné je otevřít veřejnou diskuzi, což se nám podařilo. Ačkoli jsou některé symboly pro nás neviditelné, jako právě Ježíšek, jsou pro nás moc důležité.

Jak by happening vypadal, kdyby se nedržel státní smutek?
Akce by se zúčastnilo okolo třiceti lidí, kteří by byli oblečeni v kostýmech sněhuláků. Měli v rukou transparenty a megafony a za zvuků hesel pochodovali od Rudolfina k úřadu vlády. Ale dnes s ohledem na státní smutek se akce uskutečnila bez transparentů a v národních barvách.

Co říkají lidé, když vás při některé z akcí, které v rámci kampaně pořádáte, potkají v kostýmu sněhuláků?
Lidé se nás často zastavují a ptají se, o co jde. Když jim vysvětlíme smysl akce, vždycky s tím souhlasí a také se s námi o tématu baví.