„Všechny věci, které vyrábím, vychází z techniky scrapbooking. Začala jsem s tím na mateřské, kdy jsem tímto způsobem vyráběla alba pro synka,“ vypráví Věra Baumgartnerová, jedna z prodejců na akci FlerOffline.

Techniku zdobení fotoalb dekoracemi postupně využila i pro tvorbu poznámkových bloků nebo visaček na dárky.

„Nejprve vezmu jednobarevný papír, na něj položím vzorovaný, pak to orazítkuji a nakonec to ozdobím kamínkem nebo stužkou. Mám hrozně ráda vintage věci, takže své výrobky ladím do tohoto stylu.“

Rukodělné výrobky

Před stánkem Věry Baumgartnerové, stejně jako před většinou ostatních, se tvoří pořádná tlačenice. Ostatně dlouhá fronta nedočkavců stála před Michnovým palácem na Újezdě ještě před začátkem prodejní akce. Poprvé se totiž stalo, že se prodejci nejrůznějších rukodělných výrobků a jejich zákazníci, které sdružuje internetový portál Fler.cz, mohli potkat tváří v tvář.

„Už dlouho jsme přemýšleli, že bychom uspořádali akci, kde by si prodej vyzkoušeli, jaké to je prodávat jako ve skutečném obchodě. A řekli jsme si, že před Vánocemi je ideální spojit nákupy originálních dárků s procházkou po centru Prahy. Chtěli jsme to pojmout jako příjemně strávené odpoledne,“ vypráví jedna z organizátorek Adéla Flejšarová.

Návštěvníkům se pořadatelé snažili nabídnout jak šperky, kabelky nebo trička, tak i papírenské výrobky, kosmetiku, hračky nebo doplňky do bytu. „Oslovili jsme okolo 50 prodejců, z nichž většina souhlasila s účastí. Odmítli to pouze tvůrci ze Slovenska, pro které je to daleko.“

Přestože podobnou akci pořádal fler tým poprvé, na nezájem si rozhodně nemohl stěžovat. „Nečekali jsme, že sem dorazí tolik lidí. Na Facebooku jsme měli potvrzeno zhruba dva tisíce hostů, takže jsme s tím zhruba tak počítali. Snažíme se korigovat, aby se tu dalo alespoň trochu hýbat. Snad to odpoledne bude lepší,“ shrnuje další z organizátorů Michaela Gregorová.

Originální kabelky

Malebné místnosti Michnova paláce byly narvány k prasknutí. Maminky s kočárky se složitě proplétaly davem, který nekontrolovatelně měnil své tempo, jak se jednotliví lidé zastavovali u provizorních stánků a zkoumali vystavované zboží.

Největším a neustávajícím návalem se mohla chlubit Darina Hubáčková, která pod značkou Dara Bags vyrábí originální tašky.

Její původní profese je oděvní návrhářství a když se v těhotenství nemohla pořádně hýbat, zkusila se zabavit výrobou tašek. Nejprve je šila pouze z látky, později začala pracovat také s koženkou.

„Spolupracuji s českou designérkou, která mi navrhuje potisky na textil. Materiál si nechávám vyrábět a dovážet ze zahraničí, hlavně z Japonska, Spojených států a Anglie. Sama vymýšlím střihy a kombinaci,“ říká Darina, kterou její kabelky dnes živí. „Jsem úspěšná pouze díky Fleru. Byla jsem překvapená, jak rychle si lidé mé zboží oblíbili. A jsem moc ráda, že poptávka po kabelkách se stále zvyšuje.“

Výborné zkušenosti

Také Veronika Baumgartnerová si nemůže server vynachválit. „Nemám jedinou špatnou zkušenost ani s prodejem ani s jednání s lidmi. A to jsem registrovaná několik let. I tahle adventní akce se moc vydařila. Vypadá to, že za chvilku všechno prodám a půjdu domů.“

SOŇA KACEROVSKÁ