Metropole již téměř měsíc žije vánočními trhy. Vůně svařeného vína a vánočního pečiva se line pražskými náměstími. Většina obyvatel si nenechá tyto tradiční adventní trhy ujít. Proč si ale nezpestřit navštěvování vánočních trhů a nevypravit se za trochou exotiky?

Africké bubínky, balafony, masky a bižuterie, keramické betlémy a andílci z Peru či Originální suvenýry z orientu. Takové netradiční výrobky jsou k vidění na Africko-latinsko-orientálním vánočním trhu, který začal tento týden v Náprstkově muzeu a jenž organizuje dekoratérská a cateringová společnost African culture and Art (ACA).

„Tuto akci pořádáme již čtvrtým rokem. Nabízíme zde originální výrobky z Mali, Senegalu, Keni a dalších afrických států a dále z Peru, Mexika, Egypta či Indie,“ uvádí zástupkyně organizátorky Češka Karíma Sadio.

Mezi návštěvníky exotického vánočního trhu se nenajdou pouze vášniví sběratelé a milovníci exotiky, ale i lidé, kteří chtějí svým blízkým k Vánocům darovat něco netradičního.

O exotiku je zájem

„Pražané mají o exotické dárky zájem. Nejvíce nakupují ručně vyráběné bavlněné látky, originální tuarežské stříbrné šperky a africké masky,“ podotýká Sadio. „Máme tu i kuriozitu, a sice africký pás necudnosti, který se nazývá Baya,“ dodává.

Tento šperk, který je vyroben ze semínek rostliny Acacia, má v africké kultuře speciální význam. Pro ženy představuje tato ozdoba silně svůdnou a erotickou pomůcku, obvykle ji nosí v podobě pásku nebo náhrdelníku.

A jak Vánoce slaví v Africe? „Afrika má spoustu náboženství. Například v Senegalu žije devadesát pět procent muslimů a zbytek jsou katolíci. Takže křesťané slaví Vánoce podobně jako u nás. Chodí do kostela a na půlnoční mši. Muslimové slaví svátky klidu dost komerčně. Vánoční stromky a Papa Noëlové, tedy francouzsky Santa Clausové, jsou všude,“ vysvětluje tamní vánoční oslavy zástupkyně pořadatelky, jejíž manžel pochází ze Senegalu a jež stejně jako její manžel vyznává islám.

„Vánoce s rodinou slavíme tradičně česky, ale stromeček nekupujeme. Na ten jezdíme k mým rodičům,“ dodává.