Už na konci ledna možná nasednete do autobusu MHD, který bude na první pohled zvláštní tím, že bude na střeše nezvykle vyvýšený. Pak zpozorněte, právě totiž budete nastupovat do hybridního autobusu.

Pražský dopravní podnik (DP) ve středu představil první vozidlo tohoto druhu, nese název SOR NBH 18, který vyrábí společnost SOR Libchavy, jež do metropole od loňského roku dodává nové vozy.

Nižší spotřeba nafty

Hybridní autobus je přelomový v tom, že ho nepohání pouze naftový motor, ale také elektrická pohonná jednotka a tato vozidla tak mají spotřebu nafty nižší od 20 až 30 procent.

„Funguje to tak, že se při brzdění autobusu nabíjí baterie, nastřádaná energie se pak využije při rozjíždění i samotné jízdě. Kromě úspor pohonných hmot, také významným způsobem klesá i objem produkovaných emisí, což je pro Prahu velmi dobrá zpráva,“ sdělil Martin Dvořák, generální ředitel DP.

Linka 136

Do Prahy budou nejdříve dodány dva vozy, které se dostanou do provozu na přelomu ledna a února. „Nejdříve budou nasazeny na páteřní linku 136, která jede z Jižního města až do Kobylis. Tento spoj totiž jede v členitém terénu, kde je hodně stoupání a klesání. To je pro tento typ autobusu důležité, protože se tak budou baterie elektromotoru nejlépe nabíjet a úspora bude co možná největší,“ vysvětlil Petr Blažek, dopravní ředitel DP.

Následně budou autobusy nasazeny na linky 139, 250 a 271.

„Když se nám nové vozy osvědčí, nakoupíme jich celkem dvacet s tím, že většina by byla dodána ještě v letošním roce,“ doplnil Martin Dvořák.

Zástupci společnosti SOR Libchavy uvedli, že jeden kloubový hybridní autobus stojí před 10 milionů korun, a je tak zhruba o 30 procent dražší než klasický naftový. Jeho interiér je z 99 procent stejný, jako u nových kloubových autobusů SOR. „Hybridní autobus je sice dražší, ale díky nižší spotřebě si na sebe v průběhu let vydělá,“ uzavřel Dvořák.

Technická specifikace – kloubový autobus s hybridním pohonem SOR NBH 18

- Počet míst k sezení: 44 + prostor pro umístění a fixaci invalidního vozíku
Počet míst k stání: 107
- Celkový max. počet míst: 151 + 1
- Max. rychlost: 80 km/h
- Délka vozidla: 18,7 m
- Výška vozidla: 3,30 m
- Šířka vozidla: 2,55 m
- Výška podlahy 340 mm