Pražská demonstrace byla svolána v rámci mezinárodní akce solidarity s Navalným. Ten je podle lídra spolku Kuturus Antona Litvina ve vězeňské kolonii v kritickém stavu.

„Nejde ale jen o Navalného. Pokračuje vlna prohledávání bytů a zatýkání spolupracovníků Fondu boje s korupcí, Otevřeného Ruska a dalších občanských organizací. A nejde jen o Rusko. V Bělorusku falšují podklady dokazující trestné činy představitelů opozice. Kreml vydal běloruské KGB dva z nich, čímž ukázal, že dva diktátorské režimy konají synchronně,“ upozornil Litvin.

Jeho spolek podporuje soudobé ruské umění a pořádá stejnojmenný festival. Sdružuje proevropsky a liberálně orientované Rusy žijící v Česku i jejich sympatizanty. Manifestace u ruské ambasády a na náměstí Jana Palacha pořádal Kulturus už v lednu a únoru.

Rozdíl mezi režimem a Rusy

Tentokrát prošla zhruba tisícovka kritiků režimu Vladimira Putina z Malostranského náměstí přes Karlův most k Rudolfinu, kde je slovy podpořil i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Chtěl bych mimo jiné zdůraznit, že je rozdíl mezi ruským režimem a Rusy jako takovými. Ti jsou totiž vůči agresivním akcím režimu většinou 'první na ráně',“ uvedl Hřib s dovětkem, že nezatracuje ani ruské občany, kteří jsou k vládě loajální.

„Víme, jak mocná je v dnešní době propaganda a síla dezinformací. Postoje řady lidí mohou toto odrážet a kdo ví, jaká by byla situace bez existence dezinformací,“ pokračoval primátor, podle kterého se Praha na problematiku „fake news" zaměřuje, což má dokládat třeba městský web k očkování proti koronaviru.