Po dvou měsících, kdy se čistilo její koryto od bahna a zpevňovaly se břehy a opěrné zdi, pustili ve středuvodohospodáři do Čertovky vodu.

Umělý kanál, jehož rekonstrukcí začala revitalizace celé Kampy, nutně potřeboval opravit a vyčistit, z jeho dna se šířil silný zápach. V rámci stavebních prací se postavila i nová opěrná zeď, která se sesula. Rekonstrukce se dočkaly i 3 mostky přes koryto Čertovky.

Zanedbaná péče

Její břehy jsou nyní zpevněny kameny, které byly vytěženy ze dna koryta při jeho čištění. Koryto neslo stopy po posledních povodních z roku 2002, ale i důsledky nedostatečné údržby sahající několik desítek let zpět.

„Rekonstrukce byla velmi potřebná, koryto dostalo velké šrámy zejména během povodní v roce 2002. Oprava stála 21,5 miliónu korun, 13 zaplatila městská část, pět miliónů magistrát a o zbytek se podělilo Povodí Vltavy s Českou obcí sokolskou,“ informoval starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS).

Přesvědčit soukromníky

I přesto, že větší část břehů Čertovky byla zrekonstruována, jsou zde stále úseky, kde se rozpadají zdi. „Jsou to zdi, které vlastní soukromí majitelé a ti na opravu údajně nemají prostředky. Budeme se ale snažit, aby nehyzdily okolí Čertovky dlouho,“ sdělil místostarosta Prahy 1 Karel Koželuh (SNK-ED).

Podle vedení radnice opravu prodražily také neodborné zásahy ze 70. a 80. let 20. století, jejichž důsledky musely být odstraněny.

Změní se celá Kampa

„Rekonstrukcí koryta Čertovky jsme vlastně zahájili revitalizaci parku Kampa, uvedl Hejma. Již na podzim chce radnice podle Hejmy začít s přípravným kácením některých stromů, na jaře poté začnou první úpravy parku. Zahrnou například nový mostek u takzvaného plynárenského domečku, částečně se změní zeleň, trávník bude automaticky zavlažován podpovrchovým systémem tak, aby neusychal.

Celková rekonstrukce bude stát přes 80 milionů korun. „Budeme shánět peníze i z jiných zdrojů než z obecního rozpočtu,“ dodal Koželuh.

Proč Čertovka?

Čertovka je krátký umělý kanál protékající Prahou na Malé Straně. Byl vykopán ve středověku johanity. Odbočuje z Vltavy za Mostem Legií, s Vltavou se opět spojuje po 740 metrech za Karlovým mostem. Hlavním důvodem výstavby Čertovky bylo umožnit regulaci průtoku vody pro mlýny, z kterých se tři dochovaly až do dnešní doby. Zachováno zůstalo i dřevěné kolo u Velkopřevorského mlýna. Mezi Čertovkou a Vltavou se tak vytvořil umělý ostrov nazývaný Kampa. Podle pověsti souvisí dnešní pojmenování Čertovka s jistou ďábelskou ženou, která poblíž kanálu bydlela.