Odtud putovalo do celé České republiky včetně Prahy, kde jej mladí skauti na slavnostní bohoslužbě v pátek symbolicky předali do rukou kardinála Dominika Duky, primátorky Adriany Krnáčové a starosty Junáka Josefa Výprachtického. Z katedrály se pak světlo vydalo do kostelů a dalších míst po celé Praze a také do ulic, kde ho skauti zdarma rozdávali.

„Ráda bych při této příležitosti opět pozvala všechny Pražany, aby si k nám na Novou radnici pro Betlémské světlo přišli, neboť je to hezká tradice symbolizující mimo jiné sounáležitost a vůli setkávat se. Přála bych všem, aby při svitu Betlémského světla měli chvilku na zastavení se a zamyšlení," uvedla primátorka Adriana Krnáčová, která světlo sama přenesla do budovy magistrátu na Mariánském náměstí.

V sobotu skauti ve svých stáncích na náměstí Míru a na Staroměstském náměstí všem zájemcům zdarma rozdávali svíčky zapálené betlémským plamínkem. Kromě toho také opět vyjela tradiční historická tramvaj, kterou se lidé mohli zdarma svézt a odnést si své Betlémské světlo.

„Je to už více než čtvrtstoletí, co skauti a skautky přinášejí Betlémské světlo do všech krajů v republice. Šíření tohoto symbolu klidu, přátelství a naděje se za tu dobu stalo součástí předvánočních tradic," popsal význam akce pro skauty a skautky jejich starosta Výprachtický.

Lidé už si na světlo zvykli

Stánek, kde skauti rozdávali světlo na náměstí Míru, byl umístěn přímo uprostřed tradičních vánočních trhů a tomu odpovídal i zájem ze strany lidí. Na tradiční místo už si Pražané zvykli a mnoho z nich tak šlo na jistotu.

„Světlo si berou spíše starší lidé, kteří už tu byli třeba loni a berou to jako zvyk a cíleně si pro svíčku přijdou i s lucerničkou. Berou si ho ale třeba i páry mladších lidí, kteří o tradici zatím nevěděli," uvedl skaut s přezdívkou Pavouk, který svíčky na náměstí rozdával.

„Zájem je mnohem větší než loni, protože Betlémské světlo se stává známějším a známějším. Spousta lidí si přijde pro svíčku a ani jim nevadí, že jim zhasne, důležité je, že Betlémské světlo měli," doplnil s tím, že lidé se občas diví, že svíčky jsou zadarmo.

Vánoce slaví všichni, i nevěřící

Poselstvím Betlémského světla je podle něj spojovat o Vánocích všechny lidi bez ohledu na to, jestli jsou věřící nebo ne. „Vánoce slaví všichni, i nevěřící, a tohle je vánoční tradice pro všechny. Křesťané si z toho vezmou, že světlo je z Betléma, kde se narodil Ježíš Kristus, a nekřesťané to, že je prostě pěkné mít doma světýlko, které dorazilo z takové dálky," míní Pavouk.

S tím, že cílem tradice je spojovat všechny lidi bez rozdílu, souhlasí i Petr Brabec, který už osm let rozváží Betlémské světlo s historickou tramvají. Tu skautům každoročně zapůjčuje dopravní podnik.

„Pražská rada junáka se z toho v hlavním městě snaží udělat tradici. Nejsme úplně katolická země, takže chceme ukázat, že vánoční tradice mohou fungovat i v běžné ateistické praxi a nemusí jít o symbol náboženství, ale o symbol pohodových, klidných a krásných Vánoc," uvedl Brabec.

Budování tradice s letošní novinkou

Budování tradice se podle něj daří a lidé už jsou na tuto každoroční atrakci zvyklí.

„Myslím, že tradice se zabydluje. Když jsme před osmi lety vyráželi s tramvají poprvé, tak jsme jezdili sami a lidi na zastávkách byli překvapení a nevěděli, o co jde. Dneska už po cestě potkáváme lidi, kteří jsou na to zvyklí, a je jich čím dál tím víc. Letos jsme kvůli tomu přidali vlečňák, abychom se v tramvaji necpali," vysvětlil s tím, že zájem lidí je letos srovnatelný s loňským rokem.

Novinku, kterou si letos skauti pro Pražany připravili, bylo nové stanoviště Betlémského světla na Výtoni. Tam přivezli světlo na dvou lodích. „Myšlenka o lodích už tu byla loni, ale letos se nám ji s přispěním kamarádů povedlo realizovat. Poprvé tak Betlémské světlo přijelo do Prahy nejenom tramvají, ale i na lodi. Příští rok nám zbývá akorát přiletět," vysvětlil s úsměvem další ze skautů Martin Holenda.

„Světlo putuje z Betléma nejdříve letecky, pak se rozváží vlaky. Říkali jsme si, že posledním dopravním prostředkem, o kterém nevím, že by se jím světlo rozváželo, je loď. A protože Praha a Vltava k sobě patří, řekli jsme si, proč by nemohlo připlout na lodi," zakončil jeho kolega Martin Adámek.

Čtěte také: Skauti budou v Praze rozdávat betlémské světlo z lodi i tramvaje