Samozřejmě nemohl chybět ani předseda rady Centra Paraple Zdeněk Svěrák. Výtěžek běhu má podpořit právě toto středisko, které nabízí poradenství a podporu vozíčkářům.

„Zatím je plno. Běžci čekají, až na ně přijde řada,“ pochvalovala si Miriam Vránová z Centra Paraple. Běžec či běžkyně se se svým soupeřem zaregistrovali a vsadili si na vítězství. Minimální částka byla 150 korun. Ten, kdo prohrál, slíbenou sázku vhodil do kasičky na podporu centra.

Podle pořadatelů zasáhne úraz či havárie, při nichž se zraní mícha, každý týden v Česku do života čtyřem lidem. Končívají pak obvykle na vozíku. Centrum Paraple se jim snaží pomáhat, aby se s novou situací dokázali vyrovnat a vrátili se zpět do běžného života.

Peníze od sponzorů

Výtěžek budou organizátoři znát podle Vránové v pátek, kdy na radnici Prahy 7 rozpečetí pokladničky. Loni, kdy se závod konal na filmovém festivalu v Karlových Varech, se vybralo 222.000 korun. Další peníze pak poskytli sponzoři, takže centrum získalo ze svého charitativního běhu celkem 482.000 korun. Pořadatelé doufají, že by se letos mohla vybrat podobná částka. Pomoci k tomu by měl i dnešní koncert skupiny Nightwork. Vstupenkou na něj je tričko s logem centra i kapely za 330 korun.

Tradiční Běh pro Paraple není poslední letošní akcí, při níž budou moci zájemci centrum pro vozíčkáře podpořit. Dobročinná akademie se uskuteční 28. září, bude ji vysílat Česká televize. Podle Zdeňka Svěráka tak bude zas „na svatého Václava vozíčkářů oslava“.

Centru Paraple je možné přispět ale i přes rok dárcovskou textovou zprávou ve tvaru DMS PARAPLE na číslo 87777. Pokud se odešle text DMS ROK PARAPLE, bude dárce pravidelně každý měsíc po celý rok dávat 30 korun. Na pomoc postiženým z toho připadne 27 korun.