Bezmála 200 milionů korun tak putovalo na tentýž účel Praze 6, 10 a 13. I přesto, že malé radnice už měly vypracovány konkrétní projekty.

„Návrh více zohlednil městské části, u kterých byl největší počet zamítnutých žádostí o dotaci a které mají jednu z největších porodností v Praze,“ vysvětlil tehdy předkladatel pozměňovacího návrhu, zastupitel a člen finančního výboru Karel Březina z ČSSD.

Zdá se ale, že aktuálně se karta obrátila. Titíž zastupitelé hlavního města jmenovaným radnicím dotaci nakonec „přiklepli.“ Na přístavby a rekonstrukce školských zařízení jim přerozdělili přes devadesát milionů korun.

Dobrá zpráva

Na co konkrétně budou peníze využity? Štěrboholy, Koloděje, Řeporyje a Křeslice mají stavět nové mateřské školy. Běchovice prý rozšíří kapacitu základní školy. Jak připomínají starostové malých radnic, jejich městské části se většinou nacházejí v tak zvaném rozvojovém území a nutně prý potřebují rozšiřovat svou občanskou vybavenost.

„Stěhují se k nám další a další rodiny, míst pro děti ve školkách a školách se nedostává a děti jsou tedy nuceny cestovat denně mnoho kilometrů,“ shodují se. Navíc jejich rozpočty jsou samozřejmě pouhým zlomkem stamilionových rozpočtů velkých městských částí. Bez dotací se prý zkrátka neobejdou.

Jako zcela zásadní zásah do rozpočtu Kolovrat označil dřívější rozhodnutí městských zastupitelů tamní starosta Michal Habart. „Měli jsme zahájit stavbu tří tříd základní školy, a pokud tuto stavbu do prvního září letošního roku nerealizujeme, nebudeme mít prakticky kam děti umístit,“ upozornil Habart. Právě bod dostavby základní školy v Kolovratech aktuálně zastupitelé hlavního města schválili. Práce tady tedy mohou začít.

Dvojí bydliště

Totéž se týká i dostavby mateřské školy v Křeslicích. I když peněz sem nakonec neputuje tolik, o kolik radnice původně žádala. Starosta městské části Martin Trefný vysvětlil, že kvůli chybějící kapacitě v mateřské škole si obyvatelé Křeslic dosud museli ponechávat dvojí bydliště.

„Proto, aby si zajistili místo pro své děti ve spádových školkách v Praze 11 či 15,“ upřesnil Trefný. „Letos jsme podali žádost o dotaci na výstavbu dvou tříd školky celkem pro 50 dětí ve výši 25 milionů korun. Nakonec byla schválena šestimilionová dotace,“ dodal Trefný.

S finančním příspěvkem ve výši 10 milionů korun už dříve počítal i starosta Štěrbohol František Ševít. Záměrem radnice prý je postavit dvě nová oddělení mateřské školy pro desítky dětí. Také Štěrboholy by se na základě aktuálního rozhodnutí zastupitelů Prahy měly dočkat.

Modulová stavba

„Městská část se na investici bude podílet třemi miliony korun z vlastních zdrojů a s finanční spoluúčastí, přislíbenou místní firmou,“ popsal Ševít takzvané sdružené financování projektu.

„V roce 2012 se nám právě díky sdruženému financování podařilo postavit formou modulové stavby dvě nová oddělení mateřské školy pro 50 dětí. V letošním roce bylo naším záměrem dostavět za již zmíněné finanční prostředky ve výši 13 milionů korun další dvě oddělení školky. Je připravena veškerá stavební dokumentace a vydáno stavební povolení. Uvolněné prostory po mateřské školce bychom využili pro rozšíření základní školy. Dle demografické studie budeme ve školním roce 2015/2016 řešit potřebu další první třídy,“ doplnil Ševít.

Nedostatek míst v mateřské škole prý velice tíží také Řeporyje. Potvrdila to tamní starostka Marcela Holovská. „Každoročně odmítáme desítky žádostí o umístění dětí. Jednoznačně potřebujeme navýšit kapacitu mateřské školy přístavbou nového objektu,“ zmínila Holovská. Nově schválená dotace by to snad měla Řeporyjím umožnit.

Dotaci přivítaly i velké radniceNapříklad Praha 6 původní rozhodnutí zastupitelů o rozdělení dotací z letošního dubna přijala se zadostiučiněním. „Naše městská část naposledy obdržela od magistrátu dotaci v roce 2011, a to 15 milionů korun na Mateřskou školu Bílá Hora. Od roku 2001 jsme investovali do mateřských škol celkem 445 milionů korun a dalších 60 milionů korun do velkých oprav, celkem tedy přes půl miliardy korun," uvedl mluvčí šestky Adam Halmoši.

Doplnil, že podíl počtu narozených dětí na 1000 obyvatel je v Praze 6 razantně vyšší než v rámci celé Prahy. „Například v roce 2009 to v celé Praze bylo 86 dětí na tisíc obyvatel a v Praze 6 to bylo 106 nově narozených dětí na tisíc obyvatel," upřesnil Halmoši.

Čtěte také: V mateřských školkách na šestce je místo pro dalších 147 dětí