Petr Křížek se asi před patnácti lety přestěhoval s rodinou z Německa do okrajové části Prahy. Přivezl si odtud bohaté zkušenosti, jak vylepšovat veřejný život. Proto se rozhodl změnit tvář malé obce na okraji hlavního města.

„Původ spolku se datuje do roku 2003. Mrzelo mě, že kromě fotbalu se na Točné nic nedělo. Proto jsme se s manželkou a ještě druhou rodinou rozhodli, že založíme spolek, v rámci kterého budeme pořádat různé akce," říká Petr Křížek.

Začalo to lampionovým průvodem

První událostí spolku byl Martinický lampiónový průvod, na který se postupně nabalovaly další aktivity. „Začali jsme se stavěním vánočního stromku během adventu. Během této doby nám aktivně pomáhá místní školka.

Děti nacvičí představení, které oživí celý ráz akce. Pořádáme také například drakiádu nebo Antonínskou pouť," uvádí Křížek. I přestože Antonínská pouť nebyla první událostí spolku, je určitě pro občanské sdružení stěžejní.

Spolek chce oživit vesnici

Na Točné se koná již sedm let a hlásí se k tradiční události z minulého století. Nějakou dobu spolek fungoval s velice malým počtem lidí. Nejdříve si jeho členové nedávali vysoké ambice a chtěli jen podporovat komunitní ráz Točné.

Nyní se členové snaží i o další kroky pro oživení vesnice. Největší plány do budoucna jsou v souvislosti s přeměnou točenského náměstíčka. Projekt byl již zahájen, s architektonickými návrhy pomohli studenti ČVUT.

V rámci dalších let se spolek chce pokusit přestavět bývalou hasičskou zbrojnici na kulturní centrum obce. Během fungování sdružení se jeho členové podíleli i na iniciativě na výstavbu chodníku u jedné z hlavních silnic na Točné. „Vytvořila se mnohem větší základna lidí, a tak se rozšířila i naše činnost.

Sbírka pomohla zaplatit hřiště 

Uspořádali jsme třeba Tříkrálovou sbírku, která nám pomohla zafinancovat dětské hřiště v centru vesnice," dodává Křížek. Společně členové podnikají i grilování, výlety nebo cyklistické výpravy.

Dokonce se nyní část rodin domluvila, že si pořídí slepice. Členové sdružení se střídají, každý se drůbeži věnuje v přiřazený čas. Chvályhodným činem bylo i znovuobnovení točenské zvoničky, u které se každou neděli jedna z rodin sejde a v poledne zazvoní.

Čtěte také: Alternativa podporuje aktivní a tvořivé lidi