Část půjde na charitu

„Podle kvality vybraného materiálu se určí, která část půjde na likvidaci a která dostane další smysl jako charitativní pomoc,“ vysvětlil městský radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček (ODS).

Oděvy by měly charitativní organizace získávat zdarma. Nepoužitelný textil pak bude rozdrcen a recyklován, například na utěrky či hadry. Právě na této části projektu se dá vydělat. Ze zisku budou hrazeny provozní náklady, ostatní finance mají dostat pražská konzervatoř pro nevidomé a Nadace Jedličkova ústavu.

Výběr z kontejnerů, přebírání a distribuci odevzdaných věcí bude ovšem zajišťovat firma Texat, která provozuje second handy. Magistrát se ale zneužití nebojí.

„Především mě bude zajímat množství oblečení, které dostanou charitativní organizace a bezdomovci. Také budu sledovat, kolik peněz půjde do Jedličkova ústavu. Když budu mít sebemenší podezření, tak to zastavím,“ zdůraznil radní Janeček.

Užitečnost akce vyzdvihl i jeden z autorů myšlenky, herec Petr Čtvrtníček. „Nápad se mi líbí, protože vím, kolik toho máme doma ve sklepě a nechceme to cpát do popelnice. Tady to bude v nejlepších rukou a v nejlepších kontejnerech,“ prohlásil. Ty budou instalovány přibližně na třicet nejfrekventovanějších míst po celém hlavním městě.

V současnosti běží ve zkušebním provozu podobný projekt POTEX, který by měl ale přejít pod Kulíšek. Čítá dohromady 36 kontejnerů, které jsou umístěny před hypermarkety.