Zatím nejrozsáhlejší projekt na regulaci dopravy aktuálně připravuje první městská část na několika místech mezi Národní třídou a dolní částí Václavského náměstí. „Dalším krokem, který má Praha 1 v plánu, je zklidnění oblasti Perlová, Rytířská, Uhelný trh, Skořepka a ulice Na Perštýně. Do této oblasti bude ponechán vjezd pouze pro dopravní obsluhu," prozradil Pražskému deníku starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Kruhový objezd má řidiče vrátit zpět 

Znamenalo by to, že kromě rezidentů, provozovatelů ze zdejších podniků a několika dalších výjimek by sem byl vjezd zcela zakázán.

S tímto záměrem navíc souvisí i plán na vybudování kruhového objezdu v místě, kde se potkává Národní, Jungmannova a Perlová ulice. Až ke Spálené by se pak Národní nově stala obousměrnou komunikací.

„Toto řešení umožní z této oblasti návrat těm, kteří nejsou dopravní obsluhou nebo rezidenty," dodává starosta. Pruh navíc by ale znamenal úbytek některých parkovacích stání.

Praha 1 by chtěla záměr uskutečnit do roku 2018, zatím však teprve dokončuje finální verzi návrhu. Šance na realizaci je ale vysoká, neboť radnice má i podporu pražského magistrátu. „Spolupracujeme v této věci už přes rok a máme dohodu, že Praha 1 zajistí veškerá potřebná povolení, investorem pak bude hlavní město," vysvětluje náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Omezení dopravy čeká i Újezd

Podle něj se jedná o součást komplexního plánu na řešení složité dopravy v centru. Regulace se totiž bude v budoucnu týkat nejen Perlové, Rytířské, Uhelného trhu, Skořepky a Na Perštýně, ale i Újezdu na protějším břehu Vltavy. Na mostu Legií, který obě místa spojuje, má pak dojít k úpravě komunikace.

Dolínek ale přiznává, že už se při přípravách vyskytl jeden problém. „Dopravní podnik bude muset posunout jeden z výstupů ze stanice metra Můstek, aby vznikl dostatek místa pro kruhový objezd," upozorňuje na komplikaci při přípravě stavby na konci ulice Národní.

Od července řidiči neprojedou Michalskou 

Praha 1 nedávno rozhodla také o omezení dopravy na dalších místech. V druhé polovině července byl v Melantrichově a Michalské ulici ve Starém Městě instalován vysunovací sloupek, který zabrání řidičům bez povolení ulici projíždět. Místo tak opět patří chodcům.

S instalací čekala radnice na kompletní opravu Melantrichovy ulice v loňském roce. „Spojnice mezi Staroměstským náměstím a Václavským náměstím byla extrémně zatížena, sloupky byly proto nejlepším řešením pro zklidnění této oblasti," vysvětlil starosta Lomecký.

Štěpánská prochází rekonstrukcí 

Úpravy vyšly celkem na čtyři a půl milionu korun. Oba sloupky jsou nyní pod dozorem městské policie, která vjezd kontroluje pomocí kamerového systému přímo ze své služebny na Uhelném trhu.

Aktuálně prochází dlouhodobou rekonstrukcí Štěpánská ulice po celé délce až k Václavskému náměstí. I zde je jedním z cílů zlepšit dopravní situaci. Jsou zde například navrženy tři stavební zpomalovací prahy, změní se zde sytém parkování aut a na místě mimo to porostou i nové stromy.

V nejbližších týdnech sem pak bude zakázán vjezd všem autobusům. Předpokládaný termín ukončení oprav stanovila Technická správa komunikací na polovinu příštího roku.

Čtěte také: Praha oprašuje nápad zavést v centru mýto