„Účastníci hry si připomenou významné události od počátku Československé republiky, přes mnichovskou dohodu, sametovou revoluci až po vznik České republiky,“ prozradila mluvčí festivalu Lenka Heroldová.

Parkovací zóny.
Modré parkovací pruhy se šíří do dalších čtvrtí hlavního města

Ostatně uplynulé století je tématem celého festivalu. „Spolu s vědci tak můžete objevovat, jak věda vypadala před sto lety při vzniku Československé republiky a jak se vědní obory od té doby vyvinuly,“ doplnila Heroldová.

Práce v historické laboratoři

Například v sídle akademie věd v Národní ulici bude o víkendu připravena retrolaboratoř. Návštěvníci si vyzkoušejí práci s historickými laboratorními přístroji a porovnají je se současnými. Na stejné adrese budou po celý víkend vystaveny exponáty z libereckého vědeckého centra IQLandia, na nichž si mohou zájemci trénovat postřeh a paměť.

Nově zrekonstruovanou historickou budovu Národního muzea obléhají davy fanoušků. Čekají na vstup zdarma.
Dřív o něj nikdo nezavadil. "Nové" Národní muzeum láká cizince, stojí se fronty

Show plnou chemických pokusů připravil na sobotu ústav organické chemie a biochemie. Pořadatelé předvedou například barevné plameny, kreslení elektrickým proudem a pokusy s chemickou duhou. Ve čtvrtek se zájemci v ústavu termomechaniky dozví, jak tvary budov ovlivňují foukání větru v ulicích. Kdo bude mít zájem, může si postavit vlastní městečko a vyzkoušet sílu větru v něm.

Kubistická kavárna Grand Café Orient.
Pražské kavárny jsou stále místem, kam se nechodí jen na skok

Součástí festivalu je více než 410 nejrůznějších akcí v metropoli a další mimo hlavní město. Jejich kompletní seznam je uveden na stránkách festivalu www.tydenvedy.cz. „Vstup na všechny akce je bezplatný, na většinu z nich si ale musíte rezervovat místo,“ zdůraznila Heroldová. Rezervaci si lze vytvořit právě přes webové stránky festivalu.

Pražské podzemí zpřístupní akce Na den pod zem.
Co skrývá pražské podzemí? Protiatomové kryty, mumie i jeskyně s netopýry