„Je totiž nutné ověřit totožnost zákonného zástupce a přinést rodný list dítěte nebo občanský průkaz, ve kterém je dítě zapsané. Cena karty je pak stejná jako při žádosti online – v případě výměny z důvodu konce platnosti je tedy výměna zdarma," uvedl mluvčí.

O Lítačku lze požádat i na nádražích 

Od začátku srpna je možné požádat o vydání plastové karty kromě pobočky magistrátu ve Škodově paláci a stanicích metra Hradčanská, Roztyly a na centrálním dispečinku dopravního podniku Na Bojišti také v železničních stanicích Smíchovské, Masarykovo a Hlavní nádraží.

Na pobočce stojí výměna karty za končící podle aktuálního ceníku 100 korun, pokud si ji lidé objednají přes internet a nechají poslat poštou, tak je zdarma. Její dodání trvá přibližně dva týdny, za poplatek je možné ji vydat i na počkání.

Plastová karta nebo papírový kupón

Letos končí platnost více než půl milionu vydaných červených opencard. Lidé se pak musí rozhodnout, jestli chtějí novou, zelenou plastovou kartičku nebo třeba papírový kupon. Do budoucna magistrát slibuje také možnost mít časový kupon na MHD nahraný v aplikaci v telefonu.

V pražské MHD stále nejvíc lidí cestuje na kartu opencard, která v minulosti Prahu stála zhruba 1,75 miliardy korun. Držitelů opencard je 950 tisíc. Lítačku, na kterou se vedení města snaží provoz převést, si od března vyzvedlo 110 tisíc lidí. Další cestující mají papírové kupony.

Stále probíhá soud 

Vedení Prahy půl roku od představení Lítačky nezveřejnilo, kolik bude projekt stát. Náklady chce říct až ve chvíli, kdy skončí pilotní provoz, který prodloužilo do září. Opozice má obavu z toho, že půjde o stejnou „černou díru", jakou byla končící opencard. S majitelem opencard, firmou eMoneyServices, se magistrát stále soudí.

Čtěte také: O kartu Lítačka na MHD mohou lidé žádat i ve třech stanicích ČD