Masivní úhyn ryb v Čimickém rybníku začal okolo 23. července. Jeho příčina je prostá. Vysoké teploty a nedostatek srážek si vybírají svou daň na životech. „K dnešnímu dni jsme z vodní hladiny Čimického rybníka odstranili asi 150 kilogramů mrtvých ryb. Vzhledem k předpovědím počasí na další dny odhadujeme, že úhyny budou na tomto i dalších pražských rybnících pokračovat,“ vysvětlila mluvčí Lesů hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Rybí oběti letošních veder v současné době řeší většina správců vodních toků na celém území republiky. Nepříjemná situace se proto nevyhnula ani hlavnímu městu. „Nejvážnější situaci jsme zaznamenali počátkem minulého týdne právě na Čimickém rybníku na severu Prahy. Stovky uhynulých ryb, které naši zaměstnanci odklízejí z vodní hladiny, jsou důsledkem dlouhotrvajícího sucha a horka. To v České republice během letních měsíců panují již čtvrtým rokem,“ doplnila Fišerová.

Vlnu sucha odstartovalo nebývale horké léto v roce 2015, jehož průměrné roční teploty se na celém území Česka pohybovaly silně nad normálem. V té době se zároveň vyprahlé zemi nedostávalo potřebných srážek. Následující tři teplé a suché roky problém ještě umocnily.

Horké počasí vedlo ke snížení hladiny spodních vod a s jeho následky se musíme potýkat dodnes. Hladina spodních vod obvykle plní funkci zásobárny pro vodní toky, nyní je ale vyčerpaná a potoky a řeky nemají “kde brát”.

Z toho důvodu se snižuje i přítok nové vody do vodních nádrží. Voda v nich přestává proudit a stagnuje, což představuje potíže pro ryby a další vodní organismy, kterým proudění vody zajišťuje okysličování jejich životního prostředí. K množství kyslíku ve vodě nepřispívají ani vysoké teploty. Čím vyšší má voda teplotu, tím méně je v ní kyslíku. A proto se ryby začínají dusit a hynou.

Do boje s nedostatkem kyslíku ve vodě Čimického rybníka nasadili pracovníci Lesů hl. m. Prahy čerpadlo, které má za úkol vodu provzdušňovat a ulevit rybám v jejich nelehké situaci. „Vyhlídky na zlepšení situace na vodních tocích a nádržích nám může přinést jedině znatelné ochlazení a dlouhodobý lehký déšť. Ovšem na to, aby se doplnily hladiny spodních vod do stavu před rokem 2015, by muselo pršet bez ustání po dobu několika týdnů,“ uzavřela mluvčí Lesů hl. m. Prahy.