close Chřipka v Praze. info Zdroj: Deník zoom_in S nastupujícím podzimním počasím začaly Pražany trápit běžné infekce jako rýma a kašel. Podle hygieniků jimi v minulém týdnu trpělo zhruba 800 lidí ze sta tisíc. Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let, jen o trochu lépe na tom jsou školáci. „Onemocnění jsou nyní vyvolána jinými viry než viry chřipky. Doporučuji využít vhodné doby pro aplikaci vakcíny proti sezonní chřipce,“ doporučila Zdeňka Jágrová, která je dlouhodobě pověřena řízením pražské hygieny.

Nemocnost je až pětkrát nižší

Právě očkování je podle ní nejúčinnější prevencí proti chřipce. Podstupuje ho však minimum lidí. „Snažíme se o postupné zvyšování proočkovanosti, která v Česku dosahuje úrovně cirka pěti procent. Přitom existují odborné studie, které uvádí, že nemocnost u jedinců očkovaných proti chřipce je až pětkrát nižší,“ prohlásila Jágrová.

Vakcinaci doporučuje zejména chronicky nemocným lidem. Právě ti totiž končí v nemocnici kvůli těžkému průběhu chřipky nejčastěji. V loňské sezoně se podle statistiky hygieniků skoro polovina těchto pacientů dlouhodobě léčila se srdcem.

Ze zvlášť těžkých případů, které byly hospitalizovány přímo na oddělení ARO či jednotkách intenzivní péče, tvořili 40 procent lidé s chronickým onemocněním plic a 30 procent diabetici.

„Rizikovým skupinám klientů, které jsou vymezeny zákonem, hradí VZP očkování proti chřipce v plném rozsahu,“ upozornil náměstek ředitele VZP David Šmehlík. Jde právě o chronicky nemocné a také seniory nad 65 let.

VZP nabízí příspěvek 150 korun

„Ostatním, kteří na úhradu očkování z veřejného pojištění nárok nemají, nabízí VZP jako bonus příspěvek na nákup vakcíny až 150 korun,“ doplnil Šmehlík. Příspěvky nabízejí i ostatní pojišťovny. Vakcína vyjde v průměru na 400 korun, cena se u jednotlivých lékařů liší. Řada zaměstnavatelů nabízí očkování jako zaměstnanecký benefit.

Pražská hygiena přijímá týdenní hlášení o počtech nemocných od 102 pražských pediatrů a praktiků pro dospělé. Ti mají v registraci dohromady 165 700 osob. Na základě těchto dat pak například vyhlašuje chřipkovou epidemii. Ta nastává obvykle zhruba na přelomu ledna a února.