Školy zůstávají uzavřeny, ale školní jídelny fungují dál. Teoreticky. Karanténa mezi zaměstnanci mění situaci ze dne na den. Ne každé dítě také může denně docházet pouze na obědy. Jedná se například o nejmladší žáčky prvních stupňů či ty kteří navštěvují školy v jiných částech města než bydlí.

Každodenní zajištění kvalitního stravování potom zůstává na rodičích, kteří ke svým běžným povinnostem a samozřejmě zaměstnání, ještě musí zvládnout nemalé nároky distančního vzdělávání svých ratolestí. Z komunikace vedení města s rodiči vyplynulo, že se jedná o jednu z vážných komplikací, kterým teď rodiny čelí.

Obědy pro děti i seniory

Proto Praha v pátek v poledne odstartovala nový projekt, který by měl zajistit obědy pro školáky a seniory za dostupnou cenu. Předpokladem je 60 Kč za dětskou porci a 90 Kč za oběd pro seniora. Rodiče nebo senioři mohou v interaktivní mapě vyhledat vhodnou restauraci ve svém bezprostředním okolí a jídlo zde objednat. Z provozních důvodů ideálně v pátek na vybrané dny nadcházejícího týdne.

„Chceme rodičům, kteří musí vzhledem k charakteru svého zaměstnání chodit pravidelně do zaměstnání, nebo musí celodenně pracovat na home office, nabídnout další alternativu zajištění obědů pro své děti. Vedle pomoci rodinám s dětmi chceme možnost zajištění stravování ve svém bezprostředním okolí umožnit i seniorům,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

O projekt je zájem

Tento projekt se pokouší pomoci na jedné straně zasaženým skupinám rodin s dětmi a seniorům, ale na druhé straně nabízí také prostor pro zapojení živnostníků podnikajících v pohostinství.„Vidíme to jako příležitost pro restaurace, které dramaticky přišly o zákazníky a jsou omezeny pouze na výdejová okénka, překlenout období koronavirových omezení a získat v tomto období novou skupinu zákazníku,“ řekl Petr Hlubuček.

„Už druhý den od zveřejnění prvotního záměru se ozvalo několik desítek restaurací ze všech koutů hlavního města, které se chtěly do projektu zapojit. Velmi mě tento zájem potěšil. Je jasné, že projekt není vhodný pro každou restauraci, ale má vytvořit novou poptávku a pomoct restauracím přežít a umořit část fixních nákladů. V Praze jsou tisíce restaurací a chceme zapojit všechny ty, kterým myšlenka v této těžké době dává smysl,“ dodal Petr Hlubuček.

Restaurace se mohou registrovat do projektu od pátečního poledne skrze registrační formulář na doméně obedyprodeti.praha.eu. Na této webové stránce pak najdou rodiče i restauratéři všechny potřebné informace. Praha celému projektu pouze dává publicitu a propojuje nabídku s poptávkou. Do tržního vztahu mezi provozovatelem restaurace a zákazníkem nijak nevstupuje.