Loňské výběrové řízení zkrachovalo. Uchazečů bylo poměrně málo a jejich cenové nabídky nesplnily představy vedení města. Nyní je zájemců o něco více. "Uvidíme, co bude obsahem nabídek. Soutěžní kritéria byla poměrně tvrdá," poznamenal náměstek.

Na rozdíl od minulého výběrového řízení město stanovilo nejnižší možnou cenu. Podle dřívějších informací by měli zájemci nabídnout nejméně 70 milionů korun. Současná hodnota areálu je podle odhadu zhruba o pět milionů korun nižší.

Soukromý investor by měl Obecní dvůr opravit. V původních budovách mají vzniknout byty a menší obchodní prostory. Ve dvoře si město představuje lavičky a menší vodní plochu. Na pozemku má také stát nový bytový dům. Stavební povolení je již vydáno. Náklady se dříve odhadovaly na 170 milionů korun, představitelé radnice Prahy 1 hovořili dokonce o 250 milionech.

Komise bude tento týden hodnotit, zda nabídky uchazečů splnily podmínky. Následně je bude posuzovat majetková komise. Zda magistrát Obecní dvůr prodá, nebo ne, bude na rozhodnutí radních a zastupitelstva.

Pokud by bez vítěze skončila i nynější soutěž, magistrát by o dalším postupu jednal s radnicí Prahy 1. Radní první městské části v lednu uvedli, že by o poničený areál stáli. Podle jejich představ by mohl sloužit pro kulturní a společenské akce pro místní obyvatele a pro spolky.

V Obecním dvoře kdysi bývalo zázemí hasičů a komunálních služeb. V minulém století připadla část areálu teplárnám, město ji získalo zpět v soudním sporu. V srpnu 2002 budovy zasáhla povodeň. Od té doby jsou v podstatě prázdné. Původně byl staroměstský Obecní dvůr pozdně gotickou budovou, postavenou v 16. století. Další křídla vznikla později. Současná podoba areálu pochází z poloviny 19. století.