Zatímco s prodejem Rychtrova domu někteří zastupitelé nesouhlasili, s odprodejem areálu v lokalitě Na Františku nemají žádný problém. „Nový vlastník dvora se bude muset zavázat, že ho zrekonstruuje a dostaví. Objekt je zanedbaný a potřebuje velkou investici,“ uvedl náměstek primátora Pavel Klega. Odhaduje, že do úprav je třeba vložit tak čtvrt miliardy korun. Rozpočet města podle něj není takový, aby si mohlo investici dovolit. Vyloučil, že se z Obecního dvora stane hotel.

„Z větší části tam budou byty. Měly by zabírat zhruba čtyři pětiny plochy. Zbytek budou nebytové prostory pro služby nebo obchůdky,“ řekl. Počítá se tam s novostavbou, která se má do výšky terasovitě zmenšovat a v jejímž suterénu budou v pěti podzemních podlažích garáže pro padesát aut. Dvůr má sloužit jako klidová zóna s lavičkami, zelení a vodní plochou.

K využití Obecního dvora již město zajistilo územní rozhodnutí a nechalo zpracovat odborné průzkumy a posudky tamních objektů. Ukázalo se, že současnou užitkovou plochu 1600 metrů čtverečních bude možné rozšířit zhruba na trojnásobek. Město předpokládá, že by prodejem mohlo získat okolo 70 milionů korun.

Areál Obecního dvora spadl Praze do klína před šestnácti lety na základě zákona o přechodu některých věcí z majetku státu do vlastnictví obcí. Nebylo to však poprvé, obec ho vlastnila už za první republiky, kdy byl využíván pro provozní potřeby a komunální služby. Stávali v něm obecní koně, hasičské vozy a stříkačky. Funkci technického zázemí města si dvůr zachoval do roku 1935. Po válce v něm sídlila Technická služba hlavního města. Nyní je areál, který tvoří soubor historických objektů různého stáří, kromě správcovského bytu prázdný.