A to přesto, že zlínský Moravský Peněžní Ústav, spořitelní družstvo, navrženou cenou vyrazil městu dech. To předpokládalo, že by mohlo prodejem památkově chráněného objektu získat 70 milionů, teď se mu nabízí přes sto milionů navíc. Není však vyloučeno, že město nakonec peníze oželí a půjde na ruku radnici Praze 1, která o svěření dvora požádala.

Velký kšeft

Starosta Petr Hejma tvrdí, že mu to primátor Pavel Bém slíbil. „Kdyby město dvůr skutečně prodalo, bylo by to pro mě zklamání. Příslib primátora jsem bral jako závazný. V každém případě budu apelovat na hlavní město, aby byl dodržen,“ uvedl Hejma. „Ano, takový příslib skutečně padl,“ byla jediná reakce primátora na celou záležitost. V magistrátních kuloárech se v souvislosti se dvorem, který sloužil jako zázemí technických služeb města, hovoří o jednom z největších kšeftů poslední doby s neuvěřitelnými lobbistickými tlaky. „Nejtransparentnější je prodej. Když dvůr získá Praha 1, bude to pro ni ohromný obchod,“ uvedl magistrátní úředník, kteří si ale nepřál zveřejnit jméno.

První městská část by chtěla dvůr využívat ke kulturním účelům, ale je jasné, že v objektu podle plánů města musí vyrůst bytový dům. A sociální byty v něm nebudou. Náměstek primátora Pavel Klega tvrdí, že o osudu Obecního dvora bude nejspíše rozhodnuto až na sklonku léta. „Ještě nejsou hotové všechny právnické posudky na podané nabídky. Všechno je otevřené,“ řekl. Jde prý o tak zásadní rozhodnutí, že se musí k prodeji vyjádřit i další výbory zastupitelstva a opakovaně i majetková komise. „Aktuálním bude toto téma tak v druhé polovině srpna,“ míní Klega. Toto odkládání považuje za nesrozumitelné zastupitel Jiří Witzany. „Když se město už jednou rozhodlo, že Obecní dvůr prodá, a podařilo se najít finančně zajímavou nabídku, mělo by ji využít,“ řekl.

K prodeji dalo už loni souhlas zastupitelstvo. První soutěž ale skončila nezdarem. Letošní nabídky však byly překvapivě slibné a sešlo se jich osm. Pokud by se město rozhodlo vyhovět Praze 1, muselo by zastupitelstvo svoje původní rozhodnutí o prodeji přehodnotit.